Oferta szkoleń Studia podyplomowe Wspomaganie szkół Sieci współpracy Realizacja

« czerwiec 2020 »
Archiwum Karin Wolff w Bibliotece Pedagogicznej
2020/05/15

W marcu 2019 roku w lokalnej prasie oraz w mediach internetowych ukazała się informacja, że Uniwersytet Europejski Viadrina otrzymał w darze od spadkobierczyni część spuścizny zmarłej w 2018 roku tłumaczki Karin Wolff. Inna część tego cennego zbioru trafiła do Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Zgodnie z wolą Karin Wolff, wyrażoną w testamencie, część jej dorobku twórczego miała znaleźć się mieście, z którym była bardzo związana, głównie poprzez autorów tłumaczonych tekstów, ale również przez liczne znajomości i przyjaźnie. Intencją Janusza Dreczki i Leszka Bończuka, realizujących jej wolę, było wykorzystanie odziedziczonych materiałów do upowszechnienia wiedzy o działalności Karin Wolff w edukacji regionalnej. Stąd wybór naszej placówki.

W grudniu ubiegłego roku Gorzów odwiedził Cezary Galek z Radia Zachód. Efektem tej wizyty był reportaż pt. „Gdzie jest kolczyk Karin Wolff?” ( https://www.zachod.pl/audycja/gdzie-jest-kolczyk-karin-wolf-cykl-dokumentalny-cezarego-galka-w-niedziele-po-9-00/), w którym wspomniano o materiałach, jakie trafiły do gorzowskiej Biblioteki Pedagogicznej. Zakończenie spisywania i uporządkowanie tego liczącego kilkanaście tysięcy jednostek zbioru stało się impulsem do napisania poniższego artykułu autorstwa Alicji Kubaczki, nauczyciela bibliotekarza Biblioteki Pedagogicznej WOM.