Papierowe żonkile na gorzowskich ulicach

Papierowe żonkile na gorzowskich ulicach

– To była najciekawsza lekcja historii jaką miałem w życiu – mówił Wiktor Wojciechowski, który 19 kwietnia 2024 roku wraz z innymi uczniami gorzowskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych i Zespołu Szkół Gastronomicznych wziął udział w pokazie filmu „Zdążyć przed Panem Bogiem” w gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej.

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim i tego dnia co roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje ogólnopolską akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego kolejny raz przyłączyła się do tej akcji. Uczniowie klasy I b Zespołu Szkół Gastronomicznych i klasy II b Zespołu Szkół Ekonomicznych wzięli udział w projekcji filmu „Zdążyć przed Panem Bogiem”na motywach reportażu Hanny Krall. I  choć film trwał niecałe pół godziny zrobił ogromne wrażenie na młodych ludziach. – Ta historia mną wstrząsnęła – zapewniał Ignacy Żurakowski z „ekonomika”. – Dowiedziałem się co to znaczy „walka o wolność”, jak trzeba dużo poświęcić. Poczułem wielką empatię do tych ludzi… 
To dobry film, poruszający i smutny – mówiła Kaja Dejnarowicz z „gastronomika”. – Teraz już zawsze będziemy pamiętać o tym dniu i powstańcach.

Po projekcji młodzież i pracownicy biblioteki wręczyli przechodniom przypinki z papierowymi żonkilami i złożyli kwiaty na obelisku upamiętniającym dawną synagogę.

W programie piątkowych uroczystości znalazły się też warsztaty dla dzieci przygotowane przez Annę Giniewską na podstawie opowiadania „Było-nie ma-jest” Katarzyny Jackowskiej-Enemuo. Wzięli w nich udział uczniowie klasy III c Szkoły Podstawowej nr 1.

***

W tym roku do akcji „Żonkile” Biblioteka Pedagogiczna zaprosiła Marka Cebulę, Wojewodę Lubuskiego i pracowników Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Mariusza Biniewskiego, Lubuskiego Kuratora Oświaty i pracowników Kuratorium Oświaty ­­bardzo dziękujmy, że przyłączyli się do naszych działań i przyjęli symboliczne żonkile.

Hanna Ciepiela

Fot. Sandra Sokołowska, Monika Żołędziejewska

Aktualności

Konferencja metodyczna dla nauczycieli bibliotekarzy

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza nauczycieli bibliotekarzy z woj. lubuskiego do udziału w bezpłatnej konferencji metodycznej „Dotknij książki – poczuj siłę

Więcej informacji