Żonkile przypomną o bohaterach

Żonkile przypomną o bohaterach

W piątek, 19 kwietnia 2024 roku, w dniu rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze w całej Polsce będą wręczać przechodniom papierowe żonkile, kwiaty symbolizujące pamięć, szacunek i nadzieję. Tradycyjnie już nasza gorzowska Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego przyłączy się do tej akcji.

Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile” to ogólnopolska inicjatywa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, mająca na celu upamiętnienie rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Wydarzeniu od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

W tym roku, ze względu na sytuację polityczną na świecie organizatorzy szczególnie mocno przypominają i podkreślają, że idea i symbol akcji związana jest z osobą Marka Edelmana, który przeżył zagładę getta i przez wiele kolejnych lat składał każdego 19 kwietnia żółte kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Papierowe żonkile nawiązują do tej tradycji, są symbolem pamięci o walczących, a także ukrywających się w ruinach getta cywilach. Akcja nie jest wyrazem poparcia dla żadnej ideologii, żadnego państwa czy narodu.

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego po raz kolejny przyłączy się do ogólnopolskiego wydarzenia. W piątek, 19 kwietnia o godz. 10.00 uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych i Zespołu Szkół Ekonomicznych w Gorzowie obejrzą film “Zdążyć przed Panem Bogiem” na motywach reportażu Hanny Krall, a godz. 13.00 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 wezmą udział w warsztatach na podstawie opowiadania “Było-nie ma-jest” Katarzyny Jackowskiej-Enemuo.

Tradycyjnie już gorzowska młodzież i pracownicy biblioteki będą też wręczać przechodniom przypinki z papierowymi żonkilami.

Do akcji tej zaprosiliśmy w tym roku Marka Cebulę, Wojewodę Lubuskiego i pracowników Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Mariusza Biniewskiego, Lubuskiego Kuratora Oświaty i pracowników Kuratorium Oświaty, którzy już przyjęli od nas symboliczne żonkile.

Kwietniowa akcja zakończy się złożeniem kwiatów na obelisku upamiętniającym dawną synagogę na rogu ulic Spichrzowej i Łazienki w Gorzowie.

Hanna Ciepiela

Aktualności

Konferencja metodyczna dla nauczycieli bibliotekarzy

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza nauczycieli bibliotekarzy z woj. lubuskiego do udziału w bezpłatnej konferencji metodycznej „Dotknij książki – poczuj siłę

Więcej informacji