« kwiecień 2019 »
Akcja Żonkile
2019/04/05

Forum Dialogu chciałoby wyjść do Państwa z propozycją nieco innej oferty edukacyjnej. W tym roku obchodzimy 76 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zachęcamy do udziału w Akcji Żonkile i upamiętnienia tego wydarzenia w swojej szkole wraz z Muzeum Polin https://www.polin.pl/pl/zonkile. Walka zbrojna nie była jedyną formą oporu, którą podjęli zamknięci w getcie Żydzi. W 1940 roku Emanuel Ringelblum wraz ze współpracownikami zainicjował wyjątkowe przedsięwzięcie – Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego. To unikalny, liczący ponad 35 tysięcy stron zbiór różnorodnych dokumentów, spisanych i zebranych w warunkach konspiracyjnych przez świadków i ofiary Zagłady. Historię Archiwum, a także powstania w getcie warszawskim opowiada film Kto napisze naszą historię w reżyserii Roberty Grossman, który miał premierę kinową w 55 krajach w styczniu tego roku.

Ta niezwykła produkcja może posłużyć jako doskonałe narzędzie edukacyjne podczas lekcji nawiązujących do rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Fundacja Forum Dialogu przygotowała 5 scenariuszy lekcji osnutych wokół wątków z filmu (choć przystosowanych także do realizacji bez obejrzenia filmu). Materiały te powstały z myślą o uczniach szkoły ponadpodstawowej i są punktem wyjścia do realizacji zagadnień zawartych w podstawach programowych języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, etyki, filozofii oraz lekcji wychowawczych. Ich niewątpliwy atut to użycie bogactwa tekstów źródłowych pochodzących z Archiwum Ringelbluma. Materiały można odnaleźć pod tym linkiem: http://szkoladialogu.org.pl/archiwumringelbluma

Forum Dialogu informacje [pobierz]