« grudzień 2018 »
Podsumowanie konferencji Zrozumieć świat – edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju zorganizowana
2018/11/28

22 listopada 2018 r. w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp., odbyła się konferencja Zrozumieć świat – edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju zorganizowana z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej w ramach projektu ORE i MSZ Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju II.

Celem konferencji było promowanie edukacji globalnej i Celów Zrównoważonego Rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem Celu 16. Pokój, Sprawiedliwość, Silne Instytucje.

W pierwszej części konferencji Szkolni Liderzy Edukacji Globalnej zaprezentowali swoje doświadczenia z realizacji projektu  oraz podzielili się dobrymi praktykami. Uczestnicy wysłuchali prezentacji p. Agaty Wyżgi ze Szkoły Podstawowej w Krzeszycach, która w ubiegłym roku otrzymała tytuł Szkoły Liderów Edukacji Globalnej oraz p. Agnieszki Żelaznej ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Gorzowie Wlkp. nagrodzonej przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie tytułem i statuetką Lidera Edukacji Globalnej. Inspirujące okazały się wystąpienia p. Alicji Graś ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Drezdenku oraz pań Jolanty Koniecznej i Joanny Wrony ze Szkoły Podstawowej w Przytocznej. Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wlkp. od kilku lat aktywnie uczestniczy w realizacji edukacji globalnej organizując warsztaty dla nauczycieli i uczniów oraz wzbogacając zbiory biblioteczne o publikacje, gry związane z edukacja globalną. Działania biblioteki zaprezentowała p. Eliza Paternowska. Dużym zainteresowaniem spotkała się informacja o teatrzyku Kamishibai, którym zajmuje się pani Maja Wilczewska z Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie Wlkp.

Druga cześć konferencji poświęcona była Celowi 16. Zrównoważonego Rozwoju Pokój, Sprawiedliwość, Silne Instytucje. W tej cześć mogliśmy wysłuchać prof. Pawła Leszczyńskiego, który wygłosił wykład poświęcony 25- leciu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w Polsce. Prof. Beata Orłowska poruszyła temat współczesnych stereotypów i uprzedzeń. Tematykę uprzedzeń i stereotypów kontynuował dr Piotr Krzyżanowski , który zaprezentował problem ochrony mniejszości narodowych i etnicznych w polskim i europejskim systemie prawnym. Konferencję zorganizował Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wlkp. we współpracy z Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Gorzowie Wlkp.

Projekt „Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju II” realizowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP