« listopad 2018 »
"Weekendowy szlak naukowy" - Gimnastyka mózgu w Bibliotece Pedagogicznej
2018/10/26

Ponad 100 uczniów wzięło udział w zajęciach z programowania oraz „gimnastykowania” mózgu, które odbyły się w Bibliotece Pedagogicznej w ramach Weekendowego Szlaku Naukowego, organizowanego po raz trzeci przez Urząd Marszałkowski  Województwa Lubuskiego.

- To były super fajne zajęcia z robotem. Dowiedzieliśmy się co to jest programowanie i bawiliśmy się w programistów – mówili mali uczestnicy warsztatów Programuj ze ScottieGo!”, prowadzonych  przez Monikę Markowską z Biblioteki Pedagogicznej WOM. Dzieci w wieku 8 - 11 lat poznały kosmitę Scottiego, którego pojazd miał awarię i wylądował na Ziemi. Układały kody za pomocą kartonowych klocków,  skanowały je tabletami i  przekształcały na ruch Scottiego. Było przy tym dużo śmiechu i świetnej zabawy.
W zajęciach z programowania, które  odbyły się 24 października, oprócz dzieci z Gorzowa i Stawu, wzięli udział rodzice i nauczyciele.

W ramach „Weekendowego Szlaku Naukowego” odbyły się również 25 października warsztaty  zatytułowane „Zwiększ tę moc! – (czyli) tajniki gimnastyki mózgu dla (nie) zaawansowanych”, dotyczące  zagadnień związanych z możliwościami podniesienia wydajności tego najdoskonalszego i najbardziej tajemniczego z ludzkich organów.

Uczestnicy, którymi byli uczniowie klasy VII a Szkoły Podstawowej nr 17 w Gorzowie Wielkopolskim wraz z nauczycielem, szukali odpowiedzi na pytanie jak, poprzez nieskomplikowane działania, naukową wiedzę o mózgu wykorzystać w praktyce.
W pierwszej części zajęć  uczniowie poznali ciekawostki dotyczące umysłu, w kolejnej wzięli udział w ćwiczeniach, które każdy z nas może wykonywać chcąc poprawiać własną efektywność intelektualną i kreatywność w codziennym życiu.

Gimnastykę mózgu z powodzeniem poprowadziła Magdalena Płatonow z Biblioteki Pedagogicznej.

Hanna Ciepiela

fot. Monika Markowska

Zobacz zdjęcia w galerii: