« listopad 2017 »
Ambasadorka z magiczną skrzynką
2017/10/31

Maja Wilczewska, nauczyciel bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie, jest jedną z dwóch ambasadorek techniki Teatru Ilustracji Kamishibai w Polsce. Swoją przygodę rozpoczęła w 2013 roku. - Na jednym ze szkoleń dla bibliotekarzy zobaczyłam magiczną skrzynkę - wspomina. - I od razu się w niej zakochałam.

Kamishibai to tradycyjna japońska sztuka opowiadania. Najważniejszym „rekwizytem” tej opowieści jest drewniana skrzynka, przypominająca rozkładany teatrzyk.  Wewnątrz umieszczone są karty z ilustracjami. Każda historia to zbiór kart. Krótka opowieść zawiera ich siedem, osiem, dłuższa nawet 40.

– Pierwszą bajkę wypróbowałam w domu – opowiada Maja Wilczewska. Mój pięcioletni wtedy syn Kajtek była zachwycony.  Podobnie zareagowały przedszkolaki i dzieci ze szkół. Ich uśmiechy sprawiły, że nawiązałam współpracę z wydawnictwami Zielona Grupa i Tibum, specjalizującymi się w kamishibai, a potem zorganizowałam warsztaty edukacyjne dla bibliotekarzy, wychowawców i nauczycieli.

M. Wilczewska jest jedną z dwóch w Polsce ambasadorek metody Teatru Ilustracji Kamishibai wypracowanej przez poznańskie wydawnictwo i portal Kreatibaj. Drugą ambasadorką jest Kalina Patek z Zielonej Góry.  Kilka miesięcy temu M. Wilczewska zaczęła współpracować z Teatrem J. Osterwy w Gorzowie i obecnie czyta dzieciom bajki na deskach prawdziwej sceny. Spotkania odbywają się co miesiąc i cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że widzowie zapisują się na listy. Teatralny repertuar jest już opracowany do końca roku szkolnego.

Maja już nie wypróbowuje nowych bajek na swoim synu. Dziewięcioletni Kajtek sam sobie je opowiada i sam zmienia ilustracje. – Aby to zrobić biega wokół skrzynki – śmieje się Maja.

Hanna Ciepiela
Fot. Magdalena Bożek