« maj 2017 »
Rozmawiajmy o uchodźcach
2017/02/02

Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprasza nauczycieli i nauczycielki, pedagogów szkolnych i wychowawców z gimnazjum do udziału w trzeciej edycji projektu z zakres edukacji globalnej i międzykulturowej „Rozmawiajmy o uchodźcach”.

Głównym celem projektu jest umożliwienie młodym ludziom udziału w procesie podejmowania osobistych, jak również obywatelskich decyzji dotyczących uchodźców. Może się tak stać tylko dzięki poznaniu kluczowych i wiarygodnych informacji dotyczących sytuacji uchodźców oraz dzięki udziałowi w prowadzących do wzajemnego zrozumienia rozmowach. Właśnie te rozmowy stały się osią realizowanego projektu, w ramach którego zapraszamy na Kurs internetowy.

Proponujemy moderowaną przez nauczyciela/nauczycielkę rozmowę, jako formę zajęć szkolnych. Kwestie związane z akceptowaniem bądź nieakceptowaniem uchodźców pokazały powszechną trudność wymiany opinii na tematy kontrowersyjne. Okazało się, że brakuje w polskim społeczeństwie, a w szczególności w rzeczywistości szkolnej, pozytywnych wzorców rzetelnej debaty, służącej wzajemnemu zrozumieniu oraz poznaniu różnorodnych stanowisk. Proponowany Państwu Kurs ma przybliżyć takie metody pracy z uczennicami i uczniami, które skupiałyby się właśnie na prowadzeniu pełnych szacunku rozmów, w których znalazłaby się przestrzeń na poruszenie takich zagadnień jak kształtowanie postaw oraz systemy wartości leżące u podstaw ludzkich zachowań.

Dzięki udziałowi w Kursie łączącym tematykę edukacji globalnej i międzykulturową oraz szkoleniu stacjonarnym nauczyciele i nauczycielki:

• otrzymają pakiet scenariuszy lekcji z serii "Rozmawiajmy o uchodźcach" opracowanych przez CEO i będą mieli/miały możliwość zapoznać się z nimi i przetestować je na swoich zajęciach przy zdalnym wsparciu mentorów i mentorek, w tym publikacje "Rozmawiajmy o uchodźcach. Migracje i wielokulturowość" oraz "Rozmawiajmy o uchodźcach. Globalnie-lokalnie o migracjach";
  • otrzymają pakiet materiałów metodycznych i merytorycznych, które pomogą w przygotowaniu się do prowadzenia zajęć dotyczących tematyki uchodźczej w atmosferze wzajemnego szacunku;
  • pogłębią wiedzę dotyczącą tematyki uchodźczej oraz zdobędą podstawowe informacje na temat globalnych migracji (m.in. odnośnie sytuacji w Syrii, innych krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej oraz Wschodniej) w kontekście funkcjonowania współczesnego zglobalizowanego świata i globalnych współzależności;
  • otrzymają narzędzia edukacyjne do wykorzystania w czasie rozmów z młodzieżą na tematy nawiązujące do obecnej sytuacji migracyjnej na świecie.

Kurs internetowy trwa od 6 marca do 11 czerwca 2017 r. Rekrutacja do projektu trwa do 14 lutego br. Decyduje kolejność zgłoszeń! Formularz rekrutacyjny znajduje się TUTAJ

Więcej informacji o projekcie oraz kursie internetowym znajduje się na stronie projektu www.migracje.ceo.org.pl oraz na Facebooku Rozmawiajmy o uchodźcach

Źródło: Centrum Edukacji Obywatelskiej