Świat w jednej bibliotece

Świat w jednej bibliotece

Z okazji XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbywającego się ph. “Biblioteka – świat w jednym miejscu” trwającego od 8 do 15 maja 2022 r. nasza biblioteka z jednego małego punktu na mapie, stała się drzwiami do prawdziwego uniwersum, a to wszystko za sprawą 9 różnorodnych działań w przestrzeni edukacji i zabawy, wirtualnej i realnej. Biblioteka stała się MIEJSCEM do ZABAWY, SPOTKANIA, OGLĄDANIA. Było dynamicznie, kolorowo, ciekawie i bardzo światowo. 

Tegoroczne hasło “Biblioteka świat w jednym miejscu” zachęcało do podróżowania w różnych kierunkach, bez ograniczeń przestrzeni i czasu, ale za to w bardzo konkretnym miejscu – w bibliotece. Do wspólnego wędrowania po świecie biblioteki zaprosiłyśmy naszych czytelników, środowisko lokalne oraz biblioteki szkolne z terenu całej Polski. Dla nich przygotowane były akcje czytelnicze oraz interaktywne zabawy. Podobnie, jak w poprzednich latach, frekwencja i zaangażowanie użytkowników przerosły nasze oczekiwania. Wykorzystując nowe formy aktywizowania czytelników, postanowiłyśmy działać dwutorowo – online i realnie w bibliotece. W naszym programie znalazło się 9 bardzo różnorodnych działań m. in, gra biblioteczna, interaktywna mapa, akcja dla szkół, spotkanie z podróżnikami, warsztaty jogi i literacko-plastyczne, konkurs literacki i wystawy.

BIBLIOTEKA MIEJSCEM DO ZABAWY

W interaktywną grę biblioteczną Wirtualnym szlakiem, przygotowaną w programie Genially i zamieszczoną na platformie Wakelet zagrało 217 uczniów. Podróż po wybranych stolicach europejskich miast jest nadal dostępna, zainteresowanych zapraszamy do zmierzenia się z wymyślonymi przez nas zadaniami: Wakalet.
Już po raz trzeci tworzymy razem z czytelnikami Interaktywne mapy. W tym, roku aż 30 placówek oświatowych wzięło udział w tworzeniu Interaktywnej Mapy Literackich Podróży. Wspólnie umieściliśmy na mapie 127 znaczników miejsca, przywołując tytuły 117 książek. Przypominamy, że tym razem szukaliśmy w naszych lekturach odniesień do podróży i podróżowania, a miano lidera literackich poszukiwań przypadło Szkole Podstawowej nr 15 im. Wojska Polskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem akcji. 

Z bardzo ciepłym przyjęciem, zarówno ze strony nauczycieli, jak i uczniów spotkała się akcja biblioteczna Miasta! Miasta! W rozpowszechnianiu informacji o 25 miastach wzięło udział 500 uczniów, pod kierunkiem 25 nauczycieli z 23 placówek oświatowych. Ich wspólną pracę można oglądać na stronie biblioteki na platformie WAKALET – zapraszamy do oglądania spacerownika.

Biblioteka to przestrzeń tworzenia i kreowania nowych opowieści. Na organizowany po raz 3 Ogólnopolski Konkurs Literacki pt. Horror w bibliotece  spłynęła rekordowa liczba prac –komisja konkursowa zmierzyła się z 72 opowiadaniami mrożącymi krew w żyłach. 10 autorów dostało krwawe nagrody, a 15 twórcom przyznano przerażające wyróżnienia.

BIBLIOTEKA MIEJSCEM DO SPOTKANIA

Po przerwie wracamy do spotkań w bibliotece. W Tygodniu Bibliotek odwiedzili nas podróżnicy Joanna i Paweł Poterscy opowiadali młodzieży z klasy 1b 4LO z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wielkopolskim o swoim projekcie dookolafiata.pl. Wspólnie zwiedziliśmy niemal cały świat – widzieliśmy tysiące balonów o poranku w Turcji, tłumy na kolorowych ulicach Deli, rajskie plaże Indonezji, przepastny kanion Ameryki Północnej czy lizbońskie mozaiki.

Biblioteka to miejsce, w którym chcemy propagować zdrowie, dlatego do wspólnej aktywności zaprosiłyśmy Maję Powalską z gorzowskiego studia jogi Namate, która zadbała o dobrostan uczniów klasy Va ze Szkoły Podstawowej nr 17 im. Adama Mickiewicza w Gorzowie Wielkopolskim. 

W Tygodniu Bibliotek odbyły się również warsztaty literacko-plastycznych pt. Dzikie komiksowe opowieści dla uczniów klasy 3 ze Szkoły Podstawowej  nr 7 w Gorzowie Wielkopolskim. Czytaliśmy, oglądaliśmy, poznawaliśmy książkę Aleksandry i Daniela Mizielińskich „Którędy do Yellowstone. Dzika podróż po parkach narodowych”

BIBLIOTEKA MIEJSCEM DO OGLĄDANIA

11 czerwca w ramach cyklicznych spotkań „Sztuka młodych” odbył się finisaż wystawy prac Michała Reicherta pt. Malarstwo i rysunek. Młody artysta jest wychowankiem Małgorzaty Całus-Jarno, a jego wystawa to pokłosie współpracy naszej biblioteki z Pracownią Plastyczną działającą w gorzowskim Młodzieżowym Domu Kultury. 

W trakcie całego Tygodnia Bibliotek można również było oglądać wystawę pt. Z Atlasem w ręku na której znalazły się  książki  o podróży i podróżowaniu, stare mapy kieszonkowe i olbrzymie atlasy. 

Wszystkim uczestnikom i odbiorcom naszych działań serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, chęć uczestniczenia w święcie bibliotek oraz promowania roli czytania w poprawie jakości życia młodych ludzi. Do zobaczenia za roku.

Koordynatorki programu:
Anna Giniewska, Eliza Paternowska, Magdalena Płatonow, Monika Żołędziejewska, Hanna Ciepiela.

Materiał przygotowała i opracowała Monika Żołędziejewska, Anna Giniewska.

Aktualności

Konferencja metodyczna dla nauczycieli bibliotekarzy

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza nauczycieli bibliotekarzy z woj. lubuskiego do udziału w bezpłatnej konferencji metodycznej „Dotknij książki – poczuj siłę

Więcej informacji