Pożegnanie z wystawą i pokaz starodruków

Pożegnanie z wystawą i pokaz starodruków

Michał Reichert ma osiemnaście lat.  I pierwszą indywidualną wystawę prac już za sobą. – Jeszcze o nim usłyszymy! – zapewniali widzowie oglądając jego obrazy 11 czerwca 2022 na finisażu w Bibliotece Pedagogicznej.

Od czterech lat podczas wiosennych obchodów Tygodnia Bibliotek w gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej prezentowane są wystawy młodych, uzdolnionych twórców z Pracowni Plastycznej, działającej w Młodzieżowym Domu Kultury. Ich artystyczną opiekunką jest Małgorzata Całus-Jarno, gorzowska plastyczka i ceramiczka. Bohaterką pierwszej, majowej wystawy była 14-letnia Aleksandra Kujawska, którapokazała m.in. batiki i malarstwo. W 2019 roku bardzo ekspresyjne w formie i poruszające w treści prace wystawiła 15-letnia wówczas Wiktoria Rusewicz. Rok 2020 roku należał do 17-letniej Aleksandry Gapskiej i jej portetów, a rok 2021 dodwóch dziewcząt „bawiących się sztuką”: Julii Chłopeckej i Mai Naumowicz. 

Podczas tegorocznego Tygodnia Bibliotek swoje prace zaprezentował Michał Reichert, który uczęszczał na zajęcia nie tylko do M. Całus-Jarno, ale też do Romana Łubińskiego, specjalizującego się w technikach rysunkowych. Na wystawie Michał pokazał martwą naturę, pejzaż, zabawny portret uśmiechniętego kota , a także sporo rysunków.

Jestem trochę chaotyczny w tym co robię – mówił. Jednak jego prace wydają się przeczyć tym słowom, bo mają bardzo spójny i dojrzały charakter. Łączy je mocna linia i kontrast kolorów. 

W przyszłości Michał chciałby studiować grafikę. Na ostateczną decyzję ma jeszcze dwa lata.

Wystawa była czynna od 14 maja, a zakończyła się uroczystym finisażem 11 czerwca 2022 roku. Dodatkową atrakcja sobotniej imprezy był pokaz starodruków ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej. Dzięki prezentacji uczestnicy poznali źródła frazeologizmu o czytaniu „od deski do deski”. Monika Panek, nauczyciel bibliotekarz, postukała palcami w okładki starodruku obciągniętego skórą, udowadniając, że okładka zrobiona jest z… deszczułek.

Hanna Ciepiela
Fot. Aleksandra Czarnecka

Aktualności

Konferencja metodyczna dla nauczycieli bibliotekarzy

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza nauczycieli bibliotekarzy z woj. lubuskiego do udziału w bezpłatnej konferencji metodycznej „Dotknij książki – poczuj siłę

Więcej informacji