Fundacja Terra Desolata ogłasza konkurs dla szkół: “Wygraj zajęcia dla swojej klasy”

Fundacja Terra Desolata ogłasza konkurs dla szkół: “Wygraj zajęcia dla swojej klasy”

Informujemy, że Fundacja Terra Desolata ogłasza konkurs. Do wygrania zajęcia historyczne oparte o gigantyczną planszówkę „Ekscentrycy polscy” o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas.

Każdy słyszał o Marii Skłodowskiej-Curie, Józefie Piłsudskim czy Mikołaju Koperniku. Ale ile osób zna Jana Wnęka, który budował machiny latające? Albo archeologa Kazimierza Michałowskiego, polską paleontolog Zofię Kielan-Jaworowską czy Magdalenę Bendzisławską, czyli pierwszą kobietę-chirurga pracującą w kopalni?

Nasza historia pełna jest niesamowitych postaci, które w swoich czasach można było uznać za ekscentryczne. Szli pod prąd, dokonując nowych odkryć, wynalazków lub wprowadzając przełomowe zmiany w nauce i społeczeństwie. Nie znaleźli się w podręcznikach, lecz warto przypomnieć ich życiorysy.

Organizatorzy chcą odwiedzić szkoły z zajęciami opartymi o wielkoformatową grę planszową „Ekscentrycy Polscy”, w których to uczniowie wcielą się w historycznych bohaterów!

Co trzeba zrobić?

Znajdź lokalnego, choć mało znanego w historii Polski bohatera! Może w waszej okolicy urodził się niesamowity badacz? Może wspaniały artysta, który wbrew przeciwnościom realizował swoje pasje? A może w waszej miejscowości działał bohater walczący o wolność, gdy wszyscy inni stracili już nadzieję? Przygotujcie pracę na jego temat w dowolnej technice – możecie nam wysłać np. esej, fotomontaż, opowiadanie, plakat, podcast, krótki film… Pracę może przygotować cała klasa lub jej przedstawiciele (uczeń lub grupa uczniów).

Spośród nadesłanych prac komisja konkursowa wybierze 9 najciekawszych i najbardziej oryginalnych – do tych szkół organizatorzy konkursu przyjadą z zajęciami jesienią 2023!

Termin nadsyłania prac do 23 czerwca br.

Szczegóły, regulamin i formularz zgłoszeniowy na stronie: https://link.freshmail.mx/c/nv3a3pougm/0wq7vqbklh

Konkurs i zajęcia dedykowane są dla klas 3-6 szkół podstawowych (licząc od września 2023) znajdujących się na terenie Polski. Zwycięska klasa będzie mogła wskazać 3 inne klasy ze swojej szkoły, które również wezmą udział w zajęciach.

Zachęcamy do udziału!

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Źródło: Fundacja Terra Desolata

Aktualności

Konferencja metodyczna dla nauczycieli bibliotekarzy

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza nauczycieli bibliotekarzy z woj. lubuskiego do udziału w bezpłatnej konferencji metodycznej „Dotknij książki – poczuj siłę

Więcej informacji