CZYTANIE NA DRUGIE ŚNIADANIE 2021/2022 – zaproszenie do udziału w rocznym programie czytelniczym

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim po raz czwarty ma przyjemność zaprosić przedszkola, żłobki oraz dzieci z klas „0” szkoły podstawowej do udziału w programie czytelniczym Czytanie na drugie śniadanie. Tegoroczna edycja ma zasięg ogólnopolski.

Program nawiązuje do idei codziennego, głośnego czytania dzieciom. Realizowany jest w ramach kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

Celem programu jest :

• wspieranie rozwoju dziecka,
  • promocja czytelnictwa i wartościowej literatury,
  • rozwijanie zainteresowań czytelniczych u dzieci,
  • wprowadzenie dzieci w świat literatury,
  • kształcenie nawyków czytelniczych.

Rekrutacja do programu trwa od października 2021 r.

FORMULARZ ZAPISÓW DO PROGRAMU

Czas trwania projektu: od 10.2021 do 31.05.2022 roku.

W ramach programu zgłoszona przez uczestnika placówka (wszystkie oddziały/grupy) musi wykonać następujące zadania ogólne i szczegółowe.

ZADANIA OGÓLNE:

• Realizować codzienne głośne czytanie we wszystkich grupach przedszkolnych/żłobkowych.
  • Przeprowadzić w placówce raz w miesiącu jedno spotkanie czytelnicze z zaproszonym gościem (np. rodzic, dyrektor, etc.) – stacjonarnie lub online.
  • Przeprowadzić 2 akcje czytelnicze (np. jedno w semestrze). Akcją czytelniczą mogą być: urodziny książkowego Misia, Światowy Dzień Książki, Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, etc.).

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE OBOWIĄZKOWE (jedno w miesiącu):

• Stworzyć kąciki tematyczne do 5 książek w każdej sali przedszkolnej (składającej się z książki i zabawek związanych z książką, bohaterem itp.) oraz umożliwienie dzieciom swobodnej zabawy z rekwizytami i książkami.
  • Przeprowadzić (samodzielnie lub przy pomocy specjalisty) spotkanie informacyjne dla rodziców (stacjonarnie lub online), którego celem będzie informowanie o zaletach głośnego czytania dzieciom oraz rekomendacja Złotej Listy książek dla dzieci polecanych przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.
  • Zorganizować warsztaty czytelnicze dla rodziców z dziećmi (stacjonarnie lub online).
  • Odwiedzić pobliską bibliotekę, poznać zawód i pracę bibliotekarza.
  • Włączyć się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.
  • Założyć/odnowić Biblioteczkę Przedszkolaka w placówce.
  • Zorganizować konkurs plastyczny zw. z wybraną książką lub bohaterem książkowym.
  • Na wybrany temat stworzyć wspólną książeczkę grupową a efekty działań grupowych zaprezentować na wystawie w placówce.

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE NIEOBOWIĄZKOWE:

• Zgłosić swoją placówkę przedszkolną do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, w celu otrzymania funduszy na zakup m. in. książek dla przedszkoli.
  • Założyć w przedszkolu Klub Czytających Rodzin w ramach programu RodzinneCzytanie.pl Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom.
  • Przygotować wspólnie z rodzicami inscenizację teatralną dla swoich dzieci na podstawie dowolnego wiersza lub książki.

Dlaczego warto wziąć udział w programie?

• Głośne czytanie rozbudza w maluchach ciekawość świata.
  • Poszerza doświadczenia językowe i rozwija słownictwo.
  • Pobudza wyobraźnię.
  • Ćwiczy koncentrację i umiejętność słuchania.
  • Uczy myślenia i wartości moralnych.
  • Wyrabia nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

Zgłoszone placówki, które zrealizują wszystkie zadania otrzymają dyplom oraz certyfikat ZACZYTANEGO PRZEDSZKOLA.

Załączniki:

• Regulamin programu [pobierz]
  • Plakaty programu do pobrania poniżej

Koordynator programu:
Anna Giniewska