“Smoki nad katedrą” – finał gorzowskiego konkursu plastycznego

“Smoki nad katedrą” – finał gorzowskiego konkursu plastycznego

– Na moim rysunku smoki  atakują gorzowską katedrę. Prezydent stoi przerażony, a żołnierze uciekają.  Ale to wszystko jest na niby – mówił Tomasz Pastusiak, uczeń Szkoły Podstawowej nr 10 w Gorzowie,  podczas  finału VI Miejskiego konkursu plastycznego „Gorzowskie legendy widziane oczami dziecka”. 

Finał konkursu odbył się 29 września 2021 r. w galerii „Na Mansardzie”, mieszczącej się w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego. – Na nasz konkurs , który odbywał się pod honorowym patronatem Prezydenta Gorzowa, nadesłano ponad 80 prac z gorzowskich szkół – mówiła na wernisażu Agnieszka Żelazna, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 10, pomysłodawczyni i główna organizatorka konkursu. – W tym roku po raz pierwszy królowała legenda o gorzowskich smokach. Wcześniej dzieci najchętniej malowały czarownice płonące na stosie. Bardzo cieszy nas ta zmiana.

Tomasz Pastusiak, laureat jednej z pięciu nagród, przyznał, że tak naprawdę „jego prawdziwą pasją jest żużel, ale jak trzeba, umie też coś ładnego narysować”.

Pozostałe cztery nagrody odebrali: Aleksander Kieliszek  ze Szkoły Podstawowej nr 10, Roman Szymon Kuczyński ze Szkoły Podstawowej nr 20  oraz Szymon Wojtysiak i Lena Szafrańska ze Szkoły Podstawowej nr 5.

Przyznano też dwadzieścia wyróżnień. Dorota Dąbrowska, konsultant z Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie i jurorka konkursu, zapewniała, że „wybór najlepszych prac był trudny, bo poziom był wysoki i wyrównany”.

Podczas wernisażu rymowaną opowieść o smokach przeczytał Andrzej Waleński, autor wydanej rok temu książki „Legendy gorzowskie”.   

Andrzej Waleński, z zawodu pedagog, urodził się w Kołobrzegu, do Gorzowa przyjechał na studia i jak mówi „ pozostał tu z powodu miłości”. Od dziecka miał smykałkę do rymowania. Przez wiele lat pisał do szuflady, aż w końcu zdecydował się na „ujawnienie swojej twórczości”. Jest autorem „Bajek pisanych wierszem” oraz „Kołobrzegu w baśniach i legendach”.   

W książce „Legendy gorzowskie”, pięknie zilustrowanej przez Zbigniewa Olchowika, znalazło się 18 opowieści poświęconych miejscom i ludziom zwianym z miastem. Książka A. Waleńskiego rozprowadzana jest poza rynkiem księgarskim. Część dochodu z jej sprzedaży zostanie przeznaczona na budowę hospicjum dziecięcego w Wilnie, prowadzonego przez siostrę Michaelę Rak, z którą autor jest zaprzyjaźniony.

Pokonkursową wystawę „Gorzowskie legendy widziane oczami dziecka” można oglądać w galerii „Na Mansardzie” (przy ul. Łokietka 20 a) do końca października 2021.

Hanna Ciepiela
Fot. Renata Stankiewicz

Aktualności

Jedenastu Wspaniałych

W środę 31 maja 2023 w Bibliotece Pedagogicznej WOM-u odbyło się uroczyste podsumowanie ogólnopolskiego konkursu „Wielka Liga Czytelników”. Zmagania trwały aż osiem miesięcy, ale zakończyły

Materiały dydaktyczne na temat praw dziecka

Informujemy, że Stowarzyszenie Inicjatyw Kreatywnych IN-KREA przygotowało innowacyjne materiały dydaktyczne na temat praw dziecka. W ramach projektu „Dzieci znają swoje prawa” w Programie Aktywni Obywatele

Więcej informacji