Biblioteka świętowała!

Biblioteka świętowała!

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim skończyła 70 lat! W uroczystościach jubileuszowych, które odbyły się 6 grudnia 2022 roku, wzięli udział dawni i obecni pracownicy oraz zaproszeni goście. Były wspomnienia, anegdoty, życzenia, kwiaty. I był wielki, biały tort…

– Jedyne, co musisz widzieć , to gdzie jest biblioteka – słowa Alberta Eisteina, zacytowane przez Marzenę Pulik-Sowińską, dyrektorkę ODN w Zielonej Górze, znakomicie wpisały się w uroczystości jubileuszowe w gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej. „Drogę do biblioteki” odnalazło wielu znakomitych gości, a powitali ich Radosław Wróblewski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego i Barbara Tymszan, kierownik Biblioteki Pedagogicznej.

Podczas dwugodzinnej uroczystości, która odbyła się zabytkowej siedzibie, nie zabrakło wspomnień, anegdot, życzeń. Jerzy Kaliszan, były dyrektor WOM-u żartobliwie opowiadał o historii kamienicy przy ulicy Łokietka, w której od 22 lat mieści się biblioteka, o remoncie i trudnych początkach. R. Wróblewski podkreślił, że jednak najważniejsi dla instytucji są ludzie. – Tacy jak pan Jerzy Kaliszan, pani Barbara Tymszan i wspaniały zespół pracowników biblioteki…

Biblioteka buduje mosty

O renomie gorzowskiej Biblioteki Pedagogicznej mówił Łukasz Porycki, wicemarszałek Województwa Lubuskiego i życzył wszystkim pracownikom satysfakcji z wykonywanej pracy, a Ewa Rawa, Lubuski Kurator Oświaty, zapewniała, że „gorzowska biblioteka działa tak, jak powinna działać współczesna biblioteka”.

O wszystkich tych „działaniach”, konkursach, wystawach, projektach, akcjach z udziałem najmłodszych i trochę starszych czytelników, a także historii biblioteki, można było się dowiedzieć podczas multimedialnej prezentacji przedstawionej przez Annę Giniewską z Biblioteki Pedagogicznej.
Po obejrzeniu prezentacji, poseł Krystyna Sibińska, stwierdziła: – Żałuję, że nie jestem już dzieckiem, bo ja kocham książki i nie wyobrażam sobie życia bez czytania! Ewa Pawlak, dyrektor Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, podkreślała, że „biblioteka pięknie buduje mosty między tym, co było, a tym co będzie”.

W jubileuszowym spotkaniu wzięli też udział m.in. Małgorzata Domagała, wiceprezydent Gorzowa Wielkopolskiego, senator Władysław Komarnicki, rektor AJP, prof. dr hab. Elżbieta Skorupska, Marzena Wysocka, wicedyrektorka WiMBP w Gorzowie, Marzena Szafińska -Chadała, dyrektor PBW w Zielonej Górze, prof. AJP dr hab. Paweł Leszczyński, prezes gorzowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Cztery wystawy

Podczas uroczystości jubileuszowych otwarto cztery wystawy: „Biblioteka w stylu retro” ze strojami Natalii Ślizowskiej i fotografiami Michała Rybczyńskiego, „Magia czytania” z pracami plastycznymi uczniów Szkoły Podstawowej nr 15, „Historia Biblioteki” z archiwalnymi dokumentami i zdjęciami i „Karin Wolff zakochana w polskiej kulturze” z pamiątkami po wybitnej tłumaczce. Tej ostatniej wystawie towarzyszyła książka Hanny Ciepieli „Karin Wolff, tłumaczka z pazurem”, wydana przez WOM, a opisująca barwne życie wybitnej niemieckiej tłumaczki, zaprzyjaźnionej z Gorzowem.

Jubileusz odbywał pod patronatem honorowym: Elżbiety Anny Polak, Marszałka Województwa Lubuskiego, Ewy Rawy, Lubuskiego Kuratora Oświaty. Patronat medialny sprawowało Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości wszyscy goście spotkali się przy kawie i wielkim torcie z napisem „Inspiruje nas książka” .

Zachęcamy do obejrzenia relacji z naszej uroczystości na ECHOGORZOWA.PL: https://www.echogorzowa.pl/news/53/Ksiazki-przeczytane/2022-12-08/swietowali-jubileusz-70-lecia-a-bylo-co-swietowac-35492.html

Hanna Ciepiela
Fot. Monika Markowska, Tomasz Jocz

Aktualności

Jedenastu Wspaniałych

W środę 31 maja 2023 w Bibliotece Pedagogicznej WOM-u odbyło się uroczyste podsumowanie ogólnopolskiego konkursu „Wielka Liga Czytelników”. Zmagania trwały aż osiem miesięcy, ale zakończyły

Materiały dydaktyczne na temat praw dziecka

Informujemy, że Stowarzyszenie Inicjatyw Kreatywnych IN-KREA przygotowało innowacyjne materiały dydaktyczne na temat praw dziecka. W ramach projektu „Dzieci znają swoje prawa” w Programie Aktywni Obywatele

Więcej informacji