„Biblioteka – świat w jednym miejscu” program XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Pedagogicznej w Gorzowie Wlkp.

„Biblioteka – świat w jednym miejscu” program XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Pedagogicznej w Gorzowie Wlkp.

Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wlkp. po raz XIX zaprasza do  świętowania Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Tegoroczne hasło “Biblioteka świat w jednym miejscu” zachęca do podróżowania w różnych kierunkach, bez ograniczeń przestrzeni i czasu, ale za to w bardzo konkretnym miejscu – właśnie w bibliotece.

Biblioteka jako uniwersum  jest miejscem, które spełnia wiele funkcji. Jest nie tylko MIEJSCEM do zdobywania wiedzy, szukania informacji. To także MIEJSCE, w którym poznajemy siebie i innych, budujemy relacje. Jest MIEJSCEM do tworzenia i dzielenia się swoją twórczością, odkrywania talentów np. literackich, malarskich. Może też być to MIEJSCE do zabawy, rozrywki i odpoczynku. Jednak najbardziej byśmy sobie życzyli by biblioteka stała się MIEJSCEM spotkań z drugim człowiekiem.

Kierując się właśnie tymi różnorodnymi MIEJSCAMI stworzyliśmy tegoroczny program obchodów Tygodnia Bibliotek.  Mamy nadzieję, że każdy z Państwa i Państwa uczniów w szeregu różnorodnych aktywności znajdzie coś dla siebie.

Biblioteka przy ulicy Łokietka zaprasza do poznania swoich najpiękniejszych miejsc DO ZABAWY, DO SPOTKANIA I DO OGLĄDANIA.

MIEJSCA DO ZABAWY

1. INTERAKTYWNA MAPA LITERACKICH PODRÓŻY

Już po raz trzeci zapraszamy wszystkich miłośników literatury oraz osoby z zacięciem detektywistycznym do zabawy online „Interaktywna mapa literackich podróży”. Aby dołączyć do zabawy należy wypełnić formularz akcji wpisując propozycję książki, w której występuje motyw podróży lub podróżnika. Internetowa mapa literackich odniesień naszych czytelników będzie tworzona i uzupełniana na bieżąco w czasie trwania Tygodnia Bibliotek. Więcej informacji na stronie: KLIKNIJ poniżej

2. MIASTA! MIASTA! – ZGŁOŚ SIĘ

Zapraszamy nauczycieli do udziału w bibliotecznym wyzwaniu: zgłoś swoją placówkę – wylosuj miasto – w dowolnej formie (gazetki, lapbooka, filmiku) upowszechnij wraz z uczniami informacje o wybranym mieście, podziel się wiedzą z innymi – odbierz zaświadczenie z akcji. Więcej informacji na stronie: KLIKNIJ poniżej

3. WIRTUALNYM SZLAKIEM – PODRÓŻNICZA GRA BIBLIOTECZNA

Poznaj kilka ciekawostek o wybranych miastach Europy. Rozwiąż przygotowane zadania,  a odbędziesz niezwykle interesującą podróż po Starym Kontynencie. Każdy może sprawdzić swoje siły wyruszając w drogę dzięki wirtualnej grze bibliotecznej przygotowanej na platformie Genially.

Link będzie udostępniony od 9 maja 2022 r. :  KLIKNIJ poniżej

4. HORROR W BIBLIOTECE – III EDYCJA KONKURSU LITERACKIEGO

Zapraszamy do zabawy literackiej, która polega na dopisaniu dalszej części opowiadania rozpoczętego, przez naszą koleżankę Hannę Ciepielę. Prace można przesyłać do końca maja. Więcej informacji na stronie: KLIKNIJ poniżej

MIEJSCA DO SPOTKANIA

1. DUŻYM FIATEM DOOKOŁA ŚWIATA. 540 DNI W PODRÓŻY

12 maja o godzinie12.00 młodzież spotka się z podróżnikami Joanną i Pawłem Poterskimi, twórcami projektu dookolafiata.pl

Joanna i Paweł Poterscy – twórcy projektu dookolafiata.pl. Pod koniec 2018 roku wyruszyli z Gorzowa Wielkopolskiego w podróż dookoła świata Polskim Fiatem 125p. Planowali objechać świat w 9 miesięcy, lecz ostatecznie do domu wrócili po blisko dwóch latach. Wyruszyli we dwoje a wrócili w trójkę – z małą Helą.

W Singapurze wykorzystali ostatnie pieniądze, w Norwegii dorabiali na dalszą trasę,
w Kalifornii remontowali silnik, w Laosie toczyli się w 40 stopniowym upale, w Kanadzie spali przy -18 stopniach, a w Portugalii walczyli z biurokracją i pandemią. Wszystko to na przestrzeni ponad 46 tysięcy kilometrów, 29 krajów, 3 kontynentów i 2 przepraw oceanicznych. Setki zawartych przyjaźni, nowych doświadczeń i przygód. Problemy, awarie i niesamowite niespodzianki – tak pokrótce opisać można pierwszą w historii wyprawę dookoła świata polskim samochodem.

Jak zorganizować wyprawę samochodem dookoła świata? Jakie kraje po drodze odwiedzić a których unikać? Ile to w ogóle kosztuje? No i dlaczego właśnie Duży Fiat nadaje się do takiej wyprawy najlepiej? Na te i na wiele innych pytań odpowiemy podczas prezentacji zdjęć z naszej podróży.

2. NAMATE W BIBLIOTECE

13 maja o godz. 11.00 trzecioklasiści pod okiem instruktorki jogi Mai Powalskiej ze studia Jogi Namate wezmą udział w warsztatach jogi.

3. DZIKIE KOMIKSOWE OPOWIEŚCI

11 maja będziemy gościć uczniów klasy trzeciej na warsztatach plastyczno-literackich na podstawie książki Aleksandry i Daniela Mizielińskich „Którędy do Yellowstone. Dzika podróż po parkach narodowych” wyd. Dwie Siostry.

MIEJSCA DO OGLĄDANIA

1. MALARSTWO I RYSUNEK – OTWARCIE WYSTAWY MICHAŁA REICHERTA

14 maja o godz. 12.00 zapraszamy na wystawę młodego artysty: Michała Reicherta z pracowni plastycznej działającej przy Młodzieżowym Dom Kultury (opiekunka: Małgorzata Całus-Jarno). Wystawa wpisuje się w cykl spotkań „Sztuka młodych”  i będzie można ją oglądać do końca czerwca 2022 r.

2. Z ATLASEM W RĘKU

Zapraszamy do Biblioteki Pedagogicznej na zwiedzanie wystawy książek o podróży i podróżowaniu. Wystawa czynna jest od 8 od 15 maja, w godzinach pracy biblioteki.

Koordynatorki programu:
Anna Giniewska, Eliza Paternowska, Magdalena Płatonow, Monika Żołędziejewska

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim
tel. 95 721 61 35, 509 517 206
bp.wypozyczalnia@womgorz.edu.pl

Aktualności

Wizyta nauczycielek bibliotekarek ze Stargardu

W minioną sobotę Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim gościła nauczycielki bibliotekarki ze Stargardu. Grupie przewodniczyła Irena Zalewska – doradca metodyczny ds. bibliotek

Więcej informacji