Odkurzone historie

Odkurzone historie

Inga Iwasiów o pierwszych książkach :

– Gdy miałam osiem, dziewięć, dziesięć lat chodziłam do sąsiadów, którzy mieli w domu większą bibliotekę od naszej i pożyczałam książki. Oni nie mieli literatury dla dzieci, tylko klasykę, a właściwie tak zwaną „męską literaturę”: od Hemingwaya po Twaina. Te powieści nie do końca mi odpowiadały, ale nigdy sąsiadom się nie przyznałam, że jakiejś książki nie przeczytałam. Oddawałam, brałam kolejne – powiedziała Inga Iwasiów, profesorka Uniwersytetu Szczecińskiego, literaturoznawczyni, krytyczka literacka, gdy w listopadzie 2010 roku gościła w naszej Bibliotece Pedagogicznej i prowadziła „Lekcje Czytania” z gorzowskimi licealistami.

„Lekcje czytania” to akcja społeczna Fundacji Tygodnika Powszechnego, która ma na celu budzenie zainteresowania literaturą poprzez rozmowę o wybranych tekstach z wybitnymi pisarzami i pisarkami, krytykami i krytyczkami, profesorami i profesorkami…
Cały wywiad z profesor Ingą Iwasiów, zatytułowany „Nie mówmy o podmiocie lirycznym”, przeczytasz na stronie internetowej WOM-u, w zakładce Biblioteka Pedagogiczna (wersja archiwalna):

https://archiwum.womgorz.edu.pl/index.php?view=k&lng=1&k=57&t=1479

Biblioteka w tramwajach

Przez cztery lata zawsze w maju, zawsze o świcie, bibliotekarki wsiadały do gorzowskich tramwajów i na siedzeniach rozwieszały siatki z książkami. A wszystko w ramach akcji bookcrossingowej, organizowanej przez gorzowską Bibliotekę Pedagogiczną z okazji Tygodnia Bibliotek. Dzięki zaangażowaniu naszych koleżanek bibliotekarek co roku 200-300 książek zyskiwało drugie życie. Bowiem każdy pasażer tramwaju mógł za darmo wziąć książkę i ją sobie w domu przeczytać. A potem pozostawić ją w miejscu publicznym dla kolejnego czytelnika…
Największym powodzeniem wśród pasażerów cieszyły się kryminały, romanse. A najdłużej w siatce wisiały … „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza. Ale i do tej ambitnej książki w końcu uśmiechnął się los…

Pierwsza akcja bookcrossingowa w tramwajach odbyła się w 2014 roku, ostatnia w 2017 roku. Potem akcję przeniesiono na gorzowski „Kwadrat”.

fot. Magdalena Janas
 
fot. Monika Markowska

Aktualności

Pomagaj(ka) i weź udział w konkursie

Ósmoklasistów, uczniów szkół ponadpodstawowych oraz nauczycieli z całego województwa lubuskiego zapraszamy do włączenia się w akcję mądrego empatycznego pomagania w ramach pilotażowego programu realizowanego przez

Więcej informacji