Złudzenia optyczne w bibliotece

Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wielkopolskim serdecznie zaprasza na wystawę matematycznych złudzeń optycznych przygotowaną przez panie: Ewę Glogier i Beatę Zgolę z Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym.

Składa się ona z 12 plansz z zadaniami do wykonania. Autorki tak piszą o swojej wystawie:
Przyglądając się kształtem wydaje się nam, że jedne są większe od drugich. Jednak kiedy sprawdzimy, zmierzymy okazuje się, że są tej samej długości lub wielkości. Ze względu na kontekst, w jakim są prezentowane, nasz mózg odbiera te identyczne kształty jako różne. Złudzenia, te pokazują, iż często to, co widzimy nie jest obrazem obiektywnej rzeczywistości, ale wytworem działania naszego mózgu, który zniekształca odbieraną rzeczywistość. Przykłady te pokazują, iż nasze spostrzeżenia dotyczące otaczającego świata niezależnie od tego, jak bardzo się staramy, by były obiektywnie, mogą być błędne. A co gorsza, możemy nie zdawać sobie z tego sprawy.

Ktoś może przecież powiedzieć: widzę, że linia jest dłuższa; weź zatem linijkę i zmierz. Upewnij się. Dalej możemy twierdzić: nie potrzeba mi tu żadnego mierzenia, przecież wyraźnie widzę, że ta linia jest dłuższa. Ale czy na pewno tak wyraźnie? Podejmując ważne decyzje, warto subiektywne oceny wpierać obiektywnymi wskaźnikami. Czy czytając opis np. jakiejś osoby zastanawiamy się na ile wiarygodne są opisywane cechy? Jeśli otrzymujemy jakieś informacje, zwykliśmy przyjmować je za pewnik – skoro zostało napisane, że Janek jest np. błyskotliwy, to widocznie jest. Mało kto zadaje pytanie skąd to wiadomo i na ile jest to informacja sprawdzona.

Dziękujemy bardzo p. Magdalenie Molik z SP 20 w Gorzowie Wielkopolskim za udostępnienie wystawy.

Wystawa jest czynna od 17 kwietnia do 6 maja br. w godzinach otwarcia biblioteki.

„Nowe sposoby na lekturę” – szkolenie stacjonarne

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza nauczycieli bibliotekarzy, nauczycieli języka polskiego wszystkich typów szkół, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz innych zainteresowanych na szkolenie