Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2023 w Bibliotece Pedagogicznej w Gorzowie Wielkopolskim

Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wielkopolskim i Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wielkopolskim włączają się w jedenastą edycję akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN upamiętniającą 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

19 kwietnia odbędą się warsztaty dla uczniów z gorzowskich szkół na podstawie opowiadania Marcina Szczygielskiego „Prawdziwi przyjaciele”, drugi na podstawie filmu „Będę pisać” autorstwa Hi-Story. Trzecią grupę zaprosimy na wspólne obejrzenie animacji „Zdążyć przed Panem Bogiem”, następnie gorzowscy uczniowie będą rozdawać na Starym Rynku papierowe żonkile, by na koniec złożyć kwiaty pod pomnikiem w miejscu zburzonej synagogi w Gorzowie Wielkopolskim.

Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę “I była miłość w getcie”.

W tym szczególnym dniu zachęcamy wszystkich, przypnijcie żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć.

Żonkile przypomną o bohaterach

W piątek, 19 kwietnia 2024 roku, w dniu rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze w całej Polsce będą wręczać przechodniom papierowe żonkile, kwiaty symbolizujące