Wernisaż w niebieskich koszulach

Wernisaż w niebieskich koszulach

Pejzaże na papierze, abstrakcje na deskach, komiksy i rysunki wykonane najróżniejszymi technikami oglądać można w Bibliotece Pedagogicznej na wystawie „My wśród Was”. Prace wykonali uczniowie i wychowankowie placówek prowadzonych przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem w Gorzowie Wielkopolskim. 

Wystawa „My wśród Was” została otwarta 5 kwietnia 2024 roku. Młodych artystów powitała Magdalena Płatonow, kierownik Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego:
 – To jubileuszowa, dziesiąta już wystawa. Bardzo się cieszymy, że możemy gościć w bibliotece tak zdolnych artystów i wspaniałych nauczycieli. Tradycyjnie już wystawa ma niebieską oprawę, bo ten kolor jest symbolem solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem. I stąd też niebieskie akcenty w naszych strojach.

W spotkaniu wzięła udział Urszula Wojciechowska ze Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem, która opowiedziała o działalności czterech gorzowskich placówek:  Ośrodka Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem, Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem, Niepublicznej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy i Szkoły Podstawowej SOWA. To właśnie z tych placówek wywodzą się młodzi artyści. – Każda praca była tworzona z radością i sercem – mówiła Julia Skudynowska, terapeutka. – Patrząc na te prace możemy zajrzeć do dusz naszych dzieci.

Jednym z autorów był dziesięcioletni Alan: Namalowałem sowę, białą farbą na czarnym papierze. I choć nie widziałam sowy na żywo, to słyszałem w lesie jak pohukuje. Bardzo lubię malować, bardzo lubię moją szkołę i lubię wystawy. Biblioteka też mi podoba, bo jest tu dużo kolorowych książek i gier. 

Wystawa i biblioteka bardzo spodobały się dziewiętnastoletniemu Filipowi, autorowi abstrakcji na desce: – Fajnie się maluje farbami, kredkami, fajne są wystawy, ale najbardziej lubię pomagać innym ludziom – stwierdził.

W wernisażu wzięły udział panie z gorzowskiego Klubu Seniora „Aktywna Jesień”, które nie tylko podziwiały talent autorów, ale też wielkie zaangażowanie terapeutów. 

Ekspozycję „My wśród Was” można oglądać do 26 kwietnia w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej przy ul. Łokietka 20 a.  

Hanna Ciepiela

Fot. Sandra Sokołowska

Aktualności

Radosna wystawa

Ponad 50 prac z 8 placówek oświatowych nadesłano na Miejski Konkurs Plastyczny „Wiosenne tradycje”. Podczas wernisażu, który odbył się 18 maja 2024 roku w gorzowskiej

O naszej bibliotece w „Bibliotekarzu Lubuskim”

O tym, co dobrego dzieje się w naszej Bibliotece Pedagogicznej przeczytać można w najnowszym 57 numerze „Bibliotekarza Lubuskiego”, czasopisma wydawanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Wojewódzką

Więcej informacji