Wernisaż na tysiąc owadów

Wernisaż na tysiąc owadów

W gorzowskiej galerii „Na Mansardzie”, mieszczącej się w Bibliotece Pedagogicznej, otwarto wystawę „Magiczny świat owadów”. Cała galeria, od  podłogi  po sufit zapełniła się podobiznami motyli, pszczół, chrabąszczy: bajecznie kolorowych, fruwających, czasem trochę strasznych i gryzących. 

W wernisażu, który odbył się 11 marca 2023 roku, wzięli udział autorzy prac z Młodzieżowego Domu Kultury oraz ich nauczyciele: Danuta Łubińska, Roman Łubiński, Małgorzata Całus-Jarno, Dominika Szynal i Alicja Jarno. Wystawę otworzyła Magda Płatonow, kierowniczka Biblioteki Pedagogicznej. Przypomniała, że galeria działa pod patronatem Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego i że, w 2011 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej nadało galerii tytuł „Miejsca Odkrywania Talentów”. Od 2015 roku galerią opiekuje się Biblioteka Pedagogiczna i od tego czasu nosi ona nazwę „Na Mansardzie”:
A ta piękna wystawa powstała, dzięki wieloletniej współpracy z nauczycielami i uzdolnionymi dziećmi z Młodzieżowego Domu Kultury. I jest to kolejna wystawa inspirowana światem stworzeń dużych i małych….

Były już „Misie”, Psy”, „Koty”, „Ptaki”, a teraz są „Owady” – mówiła Danuta Łubińska. – Prace są przepiękne, urzekające pomysłowością. 
I widziałam jaki zachwyt wzbudzają wśród wchodzących do galerii widzów.  Tym bardziej, że za oknem wciąż mamy zimę, a tutaj jest kolorowo i słonecznie jak latem… 

11-letnia Julia Narkun  namalowała motyla ze skrzydłami w kolorach zachodu słońca: – Uwielbiam rysować! – zapewniała.- Chodzę na zajęcia plastyczne już trzy lata i wszystkie swoje prace chowam do teczek, aby zobaczyć, czy robię postępy. Jak patrzę na stare prace, to wiem, że dziś narysowałabym je lepiej.

Siostry Jagoda i Nina Jurewicz na wystawie zaprezentowały ceramikę. Starsza Jagoda wyrzeźbiła konika polnego,  młodsza Nina – biedronkę.  – Jak wystawa się skończy, to podarujemy prace naszej mamie.  – Już mam w domu całą galerię – śmiała się mama dziewczynek.

9-letnia Iga Duszczak-Kulon, autorka ceramicznego chrabąszcza, stwierdziła, że uwielbia zarówno rysować, jak i rzeźbić. Kiedyś koleżanki ze szkoły widząc jej rysunek krzyknęły „wow” i nazwały ją „Leonardo da Vinci”. – Teraz w „piętnastce” mówią na mnie „Leonardo”, ale to mi nie przeszkadza –zapewniała Iga.

Wystawa w galerii Na Mansardzie (mieszczącej się przy ulicy Łokietka 20 a) będzie czynna do 10 kwietnia 2023 roku, można ją zwiedzać w godzinach otwarcia Biblioteki Pedagogicznej. Pracom plastycznym towarzyszą „owadzie” wiersze polskich poetek m.in. Wisławy Szymborskiej, patronki roku 2023.

Hanna Ciepiela
Fot. Roman Łubiński

Aktualności

Konferencja metodyczna dla nauczycieli bibliotekarzy

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza nauczycieli bibliotekarzy z woj. lubuskiego do udziału w bezpłatnej konferencji metodycznej „Dotknij książki – poczuj siłę

Więcej informacji