Warsztaty leśne

Warsztaty leśne

„Drzewo, którego nie możesz objąć ramionami,
było kiedyś małym nasionkiem.
Stumilowa podróż zaczyna się od jednego małego kroku.”
Laozi

W kapryśnej, jesiennej aurze odbyły się warsztaty terenowe „Nauczyciel bliski przyrodzie – podstawy edukacji w naturze”. Tym razem do przeprowadzenia szkolenia dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej zaprosiliśmy trenerkę edukacji pozaformalnej – outdoorowej, pedagogiki dzikiej przyrody, przewodniczkę leśną Marię Lebiodę czyli po prostu Maruszkę, dla której las, bliski kontakt z naturą, ludźmi to źródło siły i niewyczerpanych pokładów energii. Ze względu na duże zainteresowanie, szkolenie odbyło się w dwóch grupach – dziękujemy Maruszce, że znalazła dla nas drugi termin.

Miejscem szkolenia była tzw. „PIN-ówka” https://www.edukacjawnaturze.pl/ i okoliczne lasy. Głęboko wierzę, że dzięki temu spotkaniu na łonie natury uczestnicy otrzymali „odrobinę leśnej magii”.

Czy było warto poświęcić sobotni czas na udział w szkoleniu? Odpowiedzią na to pytanie niech będą przykładowe komentarze uczestników zamieszczone w ankietach ewaluacyjnych:

„Było cudnie., wspaniała pełna pasji prowadząca”,

„Świetne szkolenie. Więcej takich! Brawo dla prowadzącej”,

„Super szkolenie!!!.Oby więcej takich było”,

„W pełni przedstawiony temat oraz ubogacające materiały. Potrzeba dalszych szkoleń w takim charakterze”,

„Wspaniałe warsztaty, pełne inspiracji. Każde spotkanie z Maruszką wzbogaca ofertę edukacyjną”,

„Więcej spotkań w terenie nie tylko przed kompem”.

A to fragment opinii  prowadzącej warsztaty: https://pl-pl.facebook.com/edukacjawnaturze/.
…Fajnie, gdyby coraz więcej przedszkoli i szkół dostrzegało potrzebę i zalety edukacji w oparciu o kontakt z przyrodą. Wierzę głęboko, że jeśli będzie przybywać nauczycielek i nauczycieli z taką wizją w głowie, mamy szansę na realną zmianę.

Dziękuję Dziewczyny, że otworzyłyście swoje serducha na to doświadczenie. Życzę Wam sił do pracy z Waszymi dzieciakami i masę codziennych inspiracji. Macie tę zieloną moc!

Do następnego!

Zapraszamy do zapoznania się z krótką fotorelacją oraz z postem prowadzącej https://pl-pl.facebook.com/edukacjawnaturze/

Zaglądajcie również na stronę https://www.edukacjawnaturze.pl/, bo tam się dzieje magia…

Aktualności

Wizyta nauczycielek bibliotekarek ze Stargardu

W minioną sobotę Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim gościła nauczycielki bibliotekarki ze Stargardu. Grupie przewodniczyła Irena Zalewska – doradca metodyczny ds. bibliotek

Więcej informacji