“Tysiące emocji, tysiące przygód, tysiące książek”. Podsumowanie IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie “Przerwa na czytanie”

“Tysiące emocji, tysiące przygód, tysiące książek”. Podsumowanie IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie “Przerwa na czytanie”

Czytamy już 8 rok w Polsce i 4 na świecie! Corocznie październikowe wydarzenie organizowane przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. gromadzi w szkołach, przedszkolach oraz innych instytucjach nie tylko oświatowych olbrzymią społeczność osób, która na przerwie czyta dla przyjemności.        

Tegoroczna edycja była wyjątkowa bowiem chętni korzystali z książek nie tylko w formie papierowej, ale dzięki Legimi w formie ebooków i synchrobooków. Koordynatorzy zaskoczyli nas, a przede wszystkim swoich uczniów różnorodnością pomysłów na Przerwę, odbywały się konkursy, zabawy, a strefy czytania nabrały swojego niepowtarzalnego charakteru dzięki np. dekoracji. Uczniowie czytali nie tylko w szkołach, ale też na wycieczkach czy na ulicach miasta np. w Krakowie. Powstawały kąciki tematyczne, wielu uczniów zabrało swoje ulubione książki z domu, ale to właśnie biblioteki szkolne były miejscem najbardziej obleganym przez spragnionych słowa pisanego uczniów. Nie sposób opisać tego co się działo w tym roku, dlatego polecamy przeglądanie hasztagu #przerwanaczytanie, gdzie znajduje się już prawie 7 tys. postów z działaniami w ramach akcji!

Naszym celem jest pokazanie, że czytanie jest atrakcyjną rozrywką, może integrować całe społeczności, a tym samym dawać radość i zadowolenie. Niech podsumowaniem będą słowa Pani Martyny Rzymanek koordynatorki naszej akcji z Zespołu Szkół Nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach, która nawiązując do swojej społeczności napisała, że przerwa na czytanie to “tysiąc emocji, tysiąc przygód, tysiąc książek”.

Oficjalnie ogłaszamy, że w IV Międzynarodowej edycji Przerwy na czytanie w 2023 r. czytało 563 800 osób z Polski i świata! Jest to imponujący wynik, jednak zeszłoroczny rekord, który wyniósł 578 433 osoby czytające na przerwie nie został pobity, zabrakło niewiele bo prawie 15 tys. osób. We wszystkich zaś 8 edycjach akcji wzięło udział prawie 2 MILIONY OSÓB, a dokładnie 1 826 384 osoby.

Liczby w naszej akcji mają znaczenie ale razem z Wami cieszymy się z każdej jednej osoby, która dzięki akcji polubiła czytać, która zmieniła zdanie na temat książek, która przyszła pierwszy raz do waszej biblioteki, która zabrała książkę do dalszego czytania w domu. To jest największy sukces akcji, który jest niemierzalny, a który mamy wielką nadzieję przyniesie owoce w przyszłości.

W 2023 r. akcji zgłosiły się 2982 placówki (więcej niż w zeszłym roku). Pobiliśmy rekord w liczbie placówek biorących udział w tegorocznej akcji tj. 2815 instytucjach w Polsce i 27 innych państwach. Prawie podwoiła się liczba uczestniczących placówek zagranicznych, w 2023 r. były to 84 palcówki.

Najwięcej, bo 20 placówek zagranicznych zgłosiło się z Wielkiej Brytanii (Anglia i Szkocja), aż 12 placówek z USA, 8 placówek z Irlandii i tyle samo z Litwy. Do akcji zgłosiły się też 4 szkoły z Francji, po 3 szkoły z Czech, Grecji, Niemiec i Włoch, po 2 placówki z Maroka, Turcji i Norwegii. Poza tym w akcji brały udział szkoły polskie z Danii, Belgii, Cypru, Szwajcarii, Ukrainy, Rosji, Holandii, Gruzji, Szwecji, Australii, Austrii, Hiszpanii, Kazachstanu, a nawet z Kanady.
Najwięcej czytelników w Polsce w zgromadziła Szkoła Podstawowa nr 358 im. hetmana Jana Zamoyskiego w Warszawie.

Największą liczbę osób bijących rekord w partnerstwie ze szkołami zagranicznymi zgromadziła Szkoła Podstawowa nr 42 im. J. Brzechwy w Częstochowie, która do swojego bicia rekordu zaprosiła aż 5 szkół z 5 różnych państw: Escola Básica Gonçalo Mendes da Maia, Maia (Portugalia); Bec de L’Àgila, San Vicente del Raspeig (Hiszpania); Osnovna skola Vladimir Nazor, Duga Resa (Chorwacja); Madonas Pilsetas Vidusskola, Madona, Łotwa, Sherborne C of E Primary School, Gloucestershire (Anglia).

Za granicą najwięcej osób czytało w Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie (Litwa).

Wszystkim uczestnikom, koordynatorom i innym zaangażowanym osobom bardzo dziękujemy! Dla placówek biorących udział w akcji przygotowaliśmy dyplomy w dwóch wersjach językowych (j. polski i angielski), dla koordynatorów zaświadczenia, zaś dla uczestników (np. uczniów, klas, SU, kółek bibliotecznych i in.) podziękowania do samodzielnego wypełnienia. W tym roku przygotowaliśmy dyplomy, które w programie Canva można samemu wypełnić (nazwę szkoły, imię i nazwisko koordynatora, itp.). Będzie to możliwe po zalogowaniu się do programu Canva (link w tekście poniżej).

Pakiet dokumentów będzie do Państwa w najbliższych dniach wysłany mailowo. Chętni będą go również mogli pobrać z naszej strony internetowej na stronie Biblioteki Pedagogicznej WOM w Gorzowie Wlkp., grupy na FB Przerwa na czytanie.

Akcja  była realizowana  w  ramach  Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
Patronat Honorowy
nad akcją objęła Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
Patronat medialny nad akcją objęło: Fundacja Powszechnego Czytania, Polska Sekcja IBBY, Stowarzyszenie EBIB- Elektroniczna Biblioteka, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Biblioteki Szkolne Online, LEGIMI, Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Rabka Festival.

Liczba placówek biorących udział w akcji (wg województw):

 1. mazowieckie – 309
 2. małopolskie – 296
 3. śląskie – 234
 4. wielkopolskie – 214
 5. lubelskie- 191
 6. dolnośląskie – 184
 7. pomorskie – 176
 8. łódzkie – 174
 9. lubuskie – 173
 10. podkarpackie – 158
 11. kujawsko-pomorskie – 140
 12. świętokrzyskie – 115
 13. zachodniopomorskie – 104
 14. warmińsko-mazurskie – 102
 15. PLACÓWKI ZE ŚWIATA – 84
 16. podlaskie – 70
 17. opolskie – 65

Który raz biorę udział w akcji?

1 raz – 901 placówek
2 raz – 802 placówki
3 raz – 613 placówek
4 raz – 354 placówki
5 raz – 81 placówek
6 raz – 47 placówek
7 raz – 15 placówek
8 raz – 2 placówki

LISTA PLACÓWEK IV MIĘDZYNARODOWEJ “PRZERWY NA CZYTANIE” [pobierz]

PAKIET DOKUMENTÓW do pobrania [pobierz]

 1. DYPLOM DLA SZKOŁY 
  (wersja w języku polskim i angielskim)
 2. ZAŚWIADCZENIE DLA KOORDYNATORA  
  (wersja w języku polskim i angielskim)
 3. PODZIĘKOWANIE DLA UCZNIA/UCZNIÓW/UCZESTNIKÓW 
  (wersja w języku polskim i angielskim)

Link do wersji edytowalnej w Canva (po zalogowaniu do programu Canva): https://www.canva.com/design/DAF2YNieZlc/L5Cv2LFMNZJA-pmQUjNUrw/view?utm_content=DAF2YNieZlc&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink&mode=preview

MAPA UCZESTNIKÓW IV PRZERWY NA CZYTANIE

Ilość osób czytających na przerwie na przestrzeni lat:

1. (gorzowska) 5 573
2. (lubuska) 10 428
3. (lubuska) 21 904
4. (ogólnopolska) 158 809
5. (międzynarodowa) 149 851 – w pandemii
6. (międzynarodowa) 337 586
7. (międzynarodowa) 578 433
8. (międzynarodowa) 563 800

Łącznie 1 826 384 osoby czytające na przerwie.

Koordynator akcji: Anna Giniewska
Biblioteka Pedagogiczna
Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim
przerwanaczytanie@gmail.com

Aktualności

Wizyta nauczycielek bibliotekarek ze Stargardu

W minioną sobotę Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim gościła nauczycielki bibliotekarki ze Stargardu. Grupie przewodniczyła Irena Zalewska – doradca metodyczny ds. bibliotek

Więcej informacji