Tydzień Otwartej Edukacji – biblioteki cyfrowe w Polsce i na świecie

Od 4 do 8 marca na całym świecie obchodzony jest Tydzień Otwartej Edukacji, wydarzenie zainicjowane w 2013 roku przez Open Education Consorcium. Celem inicjatywy jest promocja otwartych zasobów, narzędzi i praktyk edukacyjnych oraz popularyzacja wiedzy na temat ruchu otwartej edukacji.  Z tej okazji warto odkryć  skarby w ponad 300 bibliotekach cyfrowych w Polsce i na świecie. Odnajdziecie tam książki, rękopisy, autografy, czasopisma, pamiętniki, archiwalia, fotografie, grafiki, rysunki, pocztówki, filmy, animacje, nuty, nagrania, mapy, druki  ulotne, eksponaty muzealne i wielu innych obiektów. Wśród nich dostępne są cyfrowe kopie najcenniejszych zbiorów bibliotek, archiwów, muzeów oraz innych instytucji kultury i nauki. Stanowią szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe oraz dokumentują współczesne osiągnięcia czy dorobek naukowy i artystyczny.

Większość z nich znajduje się w domenie publicznej lub jest udostępnianych na odpowiednich licencjach, dzięki czemu można z nich korzystać nieodpłatnie i on-line.

Wszystkie poniższe źródła są legalne. Większość z nich jest adresowanych do różnych grup odbiorców – dla dzieci, młodzieży, dorosłych – i każdego, kto szuka wiedzy, rozrywki lub rozwija swoje hobby.

Lista bibliotek, repozytoriów, archiwów i muzeów cyfrowych – wybór i oprac. Barbara Maria Morawiec

Źródło: Lustro Biblioteki

Żonkile przypomną o bohaterach

W piątek, 19 kwietnia 2024 roku, w dniu rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze w całej Polsce będą wręczać przechodniom papierowe żonkile, kwiaty symbolizujące