Trzy odsłony Lubuskiego Przeglądu Teatrzyków Przedszkolnych „Zwierzęta duże i małe w literaturze dziecięcej”

Trzy odsłony Lubuskiego Przeglądu Teatrzyków Przedszkolnych „Zwierzęta duże i małe w literaturze dziecięcej”

Przyszedł czas podsumowania wielomiesięcznej wspólnej aktywności teatralnej. Pierwszy był pomysł …a potem korowód zdarzeń zaczął się kręcić.

Odsłona pierwsza – marzec 2023 r.

Pierwszym działaniem przez nas realizowanym było zaproszenie przedszkoli z naszego województwa do udziału Lubuskim Przeglądzie Teatrzyków Przedszkolnych. Reakcja na zaproszenie bardzo miło nas zaskoczyła. Zgłoszenia napływały z różnych części województwa, w rezultacie zgłosiły się 32 przedszkola. Do naszych działań przyłączyło się Stowarzyszenie Widzów Gorzowskiego Teatru, które dzięki uzyskanym środkom finansowym w znaczący sposób wsparło całe przedsięwzięcie.

Odsłona druga  – kwiecień 2023 r.

Kolejnym zdarzeniem był udział 40 nauczycielek w warsztacie  „Wielki teatr małego aktora- techniki teatralne w wychowaniu przedszkolnym”. Szkolenie, które odbyło się w gorzowskim teatrze poprowadziła aktorka Beata Chorążykiewicz. Nauczycielki miały możliwość na chwilę wcielić się w rolę aktorów przedstawiając własne miniatury teatralne. Był relaks, ćwiczenia oddechowe, ruch na scenie i dużo śmiechu. Wrażenia ze spotkania z panią Beatą na długo zostaną w pamięci nauczycieli, a świadczą o tym ich wypowiedzi:

  • „Wspaniałe, praktyczne warsztaty”,
  • „Poproszę więcej warsztatów”,
  • „Wspaniała zabawa, bardzo pomocne uwagi i porady przed przeglądem teatrzyków”,
  • „Prosimy o więcej, prowadząca super”
  •  „Było super!”,
  •  „Bardzo dziękuję za treść warsztatów, uwagi, pomysły. Podziękowanie dla Pani prowadzącej. Tyle nowych i ciekawych rzeczy, które pozostaną na długo w pamięci, Dziękuję!”

  Odsłona trzecia /8-9 maj 2023 r.

  A tu finałowe wydarzenie. Przez dwa dni gorzowski Teatr im . Juliusza Osterwy opanowały  lubuskie przedszkolaki. Oj działo się, działo…. Finał odbył się w czterech aktach.  W każdym akcie po przywitaniu i wspólnej recytacji wiersza, trzy gongi rozpoczynały magię widowiska. Scena teatru zamieniała się w świat zwierząt dużych i małych. Na scenie można było zobaczyć zwierzęta z różnych środowisk tj. z wiejskiego podwórka, z pól, łąk, lasów i z głębin morskich Dzieci, po swoim występie i pamiątkowych zdjęciach, zasiadały na widowni zamieniając się w widza. Wyobraźnia nauczycieli i naszych milusińskich nie miała granic. Barwne scenografie, kreatywne kostiumy i rekwizyty, dobór muzyki i układy choreograficzne były na poziomie mistrzowskim.

  Czas podziękowań i uznania

  Składamy serdecznie podziękowania  Pani  Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiecie  Annie Polak, która objęła wydarzenie honorowym patronatem. A osobiście podczas finałowego spotkania zaszczycił nas obecnością Pan Łukasz Porycki wicemarszałek Województwa Lubuskiego.

  Dziękujemy Radosławowi Wróblewskiemu, dyrektorowi Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego i Janowi Tomaszewiczowi dyrektorowi gorzowskiego teatru, za inspirację, entuzjazm i dobre słowo.

  Podziękowania dla ludzi teatru, w szczególność aktorkom: Beacie Chorążykiewicz i Joannie Ginde – Lenard oraz dobremu duszkowi teatru Lidii Tamborskiej i wszystkim pracownikom, którzy wspierali nas w tym wydarzeniu. Jesteśmy szczególnie wdzięczni Pani Magdalenie Bożek – pedagogowi teatralnemu, która swoim spokojem, dobrym słowem podtrzymywała nasz zapał do pracy.

  Również podziękowania dla naszego wspaniałego kolegi Dariusza Sapkowskiego, autora oprawy graficznej, plakatu, banneru, zaproszeń i dyplomu.  Uznanie za dużą kreatywność
  i zaangażowanie Pani Hannie Wypasek – pomysłodawczyni pacynkowych teatralek, które mogą stanowić inspirację do tworzenia skarpetkowych przedstawień.

  Ale największe uznanie i podziękowania przekazujemy dzieciom i nauczycielom, którzy włożyli ogromny, niewyobrażalny trud w przygotowanie dziecięcych występów. Uśmiech
  i zaangażowanie cudownych małych aktorów rozczulił nasze serca.

  Kutyna opadła…słychać w atelie ostatnie dziecięce śmiechy. Zakończyły się  wielomiesięczne wspólne aktywności teatralne, ale zawsze koniec jest początkiem czegoś nowego. Już szukamy pomysłów na przyszłoroczny Lubuski Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych, a więc do zobaczenia za rok… 

  • W przeglądzie udział wzięli: [pobierz]
  • Fotorelacja z finału (pierwszy dzień): [kliknij]
  • Fotorelacja z finału (drugi dzień): [kliknij]

  Filmy:

   

  Aktualności

  Wizyta nauczycielek bibliotekarek ze Stargardu

  W minioną sobotę Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim gościła nauczycielki bibliotekarki ze Stargardu. Grupie przewodniczyła Irena Zalewska – doradca metodyczny ds. bibliotek

  Więcej informacji