Smaczna biblioteka ONLINE – podsumowanie Tygodnia Bibliotek

Smaczna biblioteka ONLINE – podsumowanie Tygodnia Bibliotek

Niespotykane potrawy i smaki, podróże i filmy, zagadki i konkursy bez wychodzenia z domu, w tak nietypowy sposób Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wielkopolskim  przygotowała wyjątkowe Menu i rozpoczęła XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Odbył się on pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece”  i trwał od 8 do 15 maja 2020 r., w tym roku z powodu panującej pandemii koronawirusa bez obecności czytelników i użytkowników. 

Co łączy słodki smak ślazowych karmelków, jedzonych w Bullerbyn z bigosem serwowanym w Soplicowie? Z kim Alicja jadła podwieczorek? Jak zachęcić do czytania w czasie przymusowej izolacji? Po co oszczędzamy wodę? Co się wydarzy w mroku biblioteki? Między innymi na takie pytania odpowiadaliśmy wspólne podczas Tygodnia Bibliotek 2020. 

Czas na krótkie podsumowanie. Wszystkie atrakcje proponowane nauczycielom bibliotekarzom oraz wszystkim użytkownikom funkcjonowały w wirtualnym świecie. Nasze biblioteczne menu obejmowało 10 różnorodnych aktywności, podczas ich tworzenia korzystaliśmy z wirtualnych kanałów przekazu – strony internetowej biblioteki, przez posty i wydarzenia na Facebooku oraz Instagramie, quizy i zagadki tworzone w aplikacji LearningApps, aż po filmy na platformie YouTube oraz wirtualne prezentacje zbiorów naszej biblioteki. 


ŚNIADANIOWE EMOTKI

Czy emotikony opisują tylko uczucia? W zaproponowanej przez Elizę Paternowską Facebookowej zabawie „Film od kuchni”  okazało się, że mogą zawrzeć więcej niż słowa, a odgadywanie filmów inspirowanych jedzeniem może grozić wzmożonym apetytem filmowym.


NA OBIAD DOBRY HORROR I TEATR KAMISHIBAI

W naszej bibliotece zrobiło się trochę strasznie za sprawą opowiadania „Horror w Bibliotece” napisanego przez Hannę Ciepielę. Zaproponowana aktywność zachęca do dokończenia jej historii. Finał literackiej zabawy odbędzie się pod koniec maja. Na autorów trzech, najciekawszych historii czekają nagrody – powieści kryminalne oraz nagroda niespodzianka.

Emocje ostudził teatr kamishibai, który zaprezentowała Maja Wilczewska poruszył niezmiernie ważne tematy – dostępu do wody i poznania innej kultury, a skierowany był do dzieci i młodzieży. Film możecie obejrzeć na naszym bibliotecznym kanale na YouTube.


Z KSIĄŻKĄ PRZEZ ŚWIAT – KULINARNA MAPA LITERACKIEGO ŚWIATA

Na kolację udaliśmy się we wspaniałą literacką podróż, zapraszając do zabawy  bibliotekarzy szkolnych z całej Polski. Honorowy tytuł najbardziej oczytanego bibliotekarza przypada Panu Waldemarowi Pitule ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Gorzowie Wielkopolskim (spośród 200 przesłanych pozycji ponad 40 punktów jest właśnie z jego polecenia). Smaków, zapachów jest tam co niemiara – można się dowiedzieć jaka potrawa kryje się pod tajemniczą nazwą Mofongo, co lubi jeść Harry Potter lub całkiem przyziemnie poznać smaki kuchni francuskiej utrwalonej w książkach. Od epiki, przez lirykę, a nawet dramat, przez wszystkie kontynenty – to ciekawe spojrzenie na literaturę, która was porusza. W sumie mapę współtworzyło 20 bibliotek szkolnych z całej Polski, swoich uczniów zmobilizowało do zabawy ponad 30 nauczycieli. Pracę koordynowały Monika Żołędziejewska Anna Giniewska.

 KULINARNA  MAPA LITERACKIEGO ŚWIATA


DESEROWE SMACZKI I KONKURS

Po znakomitych daniach głównych przyszedł czas na desery, jednym z nich był konkurs fotograficzny „Z książką w czasach zarazy”, który zaproponowała Magdalena Janas. Wśród przesłanych zdjęć inspirowanych czytaniem w czasie pandemii najwięcej polubień na FB  zgromadziła fotografia Pani Amelii Gałązki.

Nasza biblioteka to nie tylko książki, ważną częścią naszej działalności jest gromadzenie zbiorów dotyczących oświaty regionalnej oraz upamiętnienie nieżyjących już, legendarnych lubuskich nauczycieli. Adam Mickiewicz w Dziadach cz. III pisał: Jeśli zapomnę o Nich – ty Boże na niebie zapomnij o mnie! W Tygodniu Bibliotek chcieliśmy przypomnieć najmłodszym jak wyglądała szkoła ich dziadków i ocalić od zapomnienia sylwetki gorzowskich nauczycieli, np. Teresy Kostrzewskiej-Przanowskiej, Witolda Karpyzy, Zbigniewa Cierkońskiemu czy Anny Makowskiej-Cieleń. Działanie zaproponowała Izabela Mądrzak.

NIEZWYKLI GORZOWSCY NAUCZYCIELE
           SZKOŁA NASZYCH DZIADKÓW


4 PRZYSTAWKI NIE TYLKO DLA NAUCZYCIELI I UCZNIÓW

Małe porcje zachęcających przystawek zaserwowaliśmy do zasmakowania w każdym miejscu i czasie. Która z nich okazała się lepsza mógł ocenić ten co spróbował wszystkich czterech. Za sprawą przygotowanych przez Elizę Paternowską i Monikę Żołędziejewską quizów w aplikacji LearningApps było przyrodniczo, tajemniczo, magicznie i mocno kulinarnie.

Ta nietypowa forma kontaktu sprawdziła się dzięki aktywności i zaangażowania naszych odbiorców – posty na Facebooku dotarły do 19 tysięcy 300 osób (największe zainteresowanie zanotowały Literacka mapa kulinarnego świata, Horror w bibliotece oraz konkurs fotograficzny), ponad 200 wejść na stronę biblioteki około 150 pobranych aktywności. Promowanie naszych działań na koncie biblioteki na Instagramie zaowocowało prawie 600 wyświetleniami. W nasze wydarzenia zaangażowało się 50 placówek oświatowych, a ponad 100 nauczycieli, podjęło wyzwanie i zaproponowało przygotowane zabawy swoim uczniom i podopiecznym. W ciągu ostatniego miesiąca naszą stronę na Facebooku polubiło ponad 80 nowych osób (łącznie 1461 obserwujących), FB strona była wyświetlana 1175 razy, zasięg postów na FB przekroczył 11800, na uwagę zasługuje aktywność FB użytkowników naszej biblioteki, ponieważ 3495 udostępniało posty, komentowało i lajkowało nasze działania. 

Największym sukcesem tygodniowej akcji promującej czytelnictwo i zawód bibliotekarza, jest poczucie, iż tylko wspólnie z naszymi odbiorcami, bawiąc i ucząc jednocześnie możemy przyczynić się do poprawy jakości życia oraz że różnorodne punkty widzenia i wymiana wzajemnych doświadczeń jest platformą, na której warto budować  przynależności do społeczności kochającej książki. Menu Tygodnia Bibliotek było tak różnorodnie smakowite dzięki sile i zaangażowaniu naszych odbiorców. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

Organizatorem ogólnopolskiej akcji promującej biblioteki i czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Zapraszamy do obejrzenia filmu  podsumowującego tegoroczny Tydzień Bibliotek w naszej bibliotece:

JAKI BYŁ TEGOROCZNY TYDZIEŃ BIBLIOTEK?

Koordynator działań: Monika Żołędziejewska, Anna Giniewska

Aktualności

Radosna wystawa

Ponad 50 prac z 8 placówek oświatowych nadesłano na Miejski Konkurs Plastyczny „Wiosenne tradycje”. Podczas wernisażu, który odbył się 18 maja 2024 roku w gorzowskiej

O naszej bibliotece w „Bibliotekarzu Lubuskim”

O tym, co dobrego dzieje się w naszej Bibliotece Pedagogicznej przeczytać można w najnowszym 57 numerze „Bibliotekarza Lubuskiego”, czasopisma wydawanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Wojewódzką

Więcej informacji