Podsumowanie rocznego programu czytelniczego „Czytanie na drugie śniadanie” realizowanego w roku szkolnym 2020/2021

Już trzeci rok Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wlkp. zaprosiła przedszkola z województwa lubuskiego do udziału w “Czytaniu na drugie śniadanie”. Program, którego celem było przede wszystkim wspieranie rozwoju dziecka, promocja czytelnictwa i wartościowej literatury, w swoich założeniach opierał się na korzyściach płynących z codziennego, głośnego czytania dzieciom trwał od października 2020 r. i zakończył się w maju 2021 r.

Pandemia i wzrost zachorowań na COVID -19 miały olbrzymi wpływ na realizację rocznego programu czytelniczego. Mimo trudności koordynatorzy wykazali się niezwykłą pomysłowością by w zmienionej formie, wykorzystując różnorodne technologie nadal wprowadzać dzieci w świat książek i czytania.

Do tegorocznej edycji zgłosiło się 31 przedszkoli i klas “0” w szkołach podstawowych, jednak ostatecznie sprawozdania przesłało 12 placówek, które w bardzo różnorodny i innowacyjny sposób starały się zrealizować cele programu. “Czytanie na drugie śniadanie” odbyło się w 57 grupach przedszkolnych i dotarło do 1347 dzieci.

Za przeprowadzone działania chcielibyśmy szczególnie wyróżnić:

Zdjęcia z realizacji programu można obejrzeć w albumie na naszym Facebooku Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie Wlkp.

Koordynatorzy i placówki otrzymają dyplomy i Certyfikaty Zaczytanego Przedszkola. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do przeczytania sprawozdań z wyróżnionych placówek oraz udziału w kolejnej edycji naszego programu.

Program był realizowany w ramach kampanii społecznej “Cała Polska czyta dzieciom”.

Lista placówek biorących udział w programie “Czytanie na drugie śniadanie” w roku szkolnym 2020/2021:
Przedszkole Miejskie nr 30 w Gorzowie Wielkopolskim.

Przedszkole Miejskie nr 33 w Gorzowie Wielkopolskim.

Niepubliczne Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia “Wincentyńskie Dzieci” w Gorzowie Wlkp.

Przedszkole Miejskie nr 7 im. “Bajkowy Świat” w Gorzowie Wielkopolskim.

Przedszkole Gminne w Bledzewie.

Przedszkole Miejskie nr 12 im. Pod Topolą w Gorzowie Wielkopolskim.

Przedszkole Samorządowe nr 2 ,,Pinokio” w Słubicach.

Szkoła Podstawowa nr 6 w Zielonej Górze.

Przedszkole Miejskie nr 10 im. Jasia i Małgosi w Gorzowie Wielkopolskim.

Przedszkole przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lipinkach Łużyckich.

Przedszkole Miejskie nr 19 im. Jana Brzechwy w Gorzowie Wielkopolskim.

Niepubliczne Przedszkole “Chatka Małolatka” z oddziałami integracyjnymi w Gorzowie Wlkp.

Anna Giniewska
Koordynator programu „Czytanie na drugie śniadanie”.