Planowanie badań PISA 2022

Planowanie badań PISA 2022

Szanowni Państwo Dyrektorzy szkół ponadpodstawowych,

uprzejmie informujmy, że w marcu 2022 roku rozpocznie się w Polsce ósma edycja Międzynarodowego programu oceny umiejętności uczniów, który znany jest jako PISA (Programme for International Student Assessment). Badanie PISA jest realizowane od 2000 roku co trzy lata. Badaniem objęci są 15-letni uczniowie z różnych krajów świata. Obecnie uczestniczy w nim ponad osiemdziesiąt państw z różnych części świata.

Instytut Badań Edukacyjnych przystąpił do realizacji ósmej edycji Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów. Program sprawdza, jak młodzież pod koniec obowiązkowego kształcenia w szkole jest przygotowana do dalszej kariery edukacyjnej, wymagań rynku pracy oraz dorosłego życia.

Badanie PISA jest realizowane od 2000 roku co trzy lata. W ostatniej edycji PISA 2018 wzięło udział 79 krajów i regionów z całego świata.

W badaniu, które odbędzie się między 1 marca a 25 kwietnia 2021 roku, weźmie 250 wylosowanych szkół ponadpodstawowych z terenu całej Polski.

Jeżeli w okresie badania obowiązywać będzie stan zagrożenia epidemicznego, badanie w szkole odbędzie się z zapewnieniem zabezpieczeń i środków ostrożności zalecanych przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Wiarygodność wniosków o poziomie umiejętności polskich piętnastolatków zależy od uczestnictwa w badaniu wszystkich wylosowanych szkół, zachęcamy szkoły do udziału w badaniu.

Przypominamy Państwu że:

  • wyniki badania PISA są opracowywane jedynie w postaci zbiorczych zestawień na poziomie międzynarodowym i ogólnokrajowym i nie są wykorzystywane do oceny pracy poszczególnych szkół ani wiedzy poszczególnych uczniów,
  • organizatorzy badania nie udostępniają żadnym podmiotom listy szkół biorących udział w badaniu,
  • realizacja badania będzie w pełni zgodna z ustawą o ochronie danych osobowych i Kodeksem Cywilnym.

Źródło: KO w Gorzowie Wielkopolskim

Aktualności

Konferencja metodyczna dla nauczycieli bibliotekarzy

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza nauczycieli bibliotekarzy z woj. lubuskiego do udziału w bezpłatnej konferencji metodycznej „Dotknij książki – poczuj siłę

Więcej informacji