Dary dla naszej biblioteki od Fundacji Świętego Mikołaja i Wydawnictwa Insignis

Dary dla naszej biblioteki od Fundacji Świętego Mikołaja i Wydawnictwa Insignis

Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wielkopolskim otrzymała nowe wydania książek w języku ukraińskim. Są to dzieła najlepszych ukraińskich ilustratorów i autorów. Fundatorem książek jest Fundacja Świętego Mikołaja we współpracy z Ukraińskim Instytutem Książki oraz Wydawnictwo Insignis.

Dzięki Fundacji Świętego Mikołaja do naszych czytelników m.in dzieci i rodziców, a także nauczycieli współpracującymi z dziećmi ukraińskimi trafi 12 tytułów: Try metełyky, Kazoczka pro muraszynyj gryb, Bida nawczyć, Żenczyk, żenczyk newełyczkyj, Limeryky, Pro bidnoho parubka i cariwnu, Samczykiwśkyj Jiżaczok, Dyktuwała ce soroka, a zapysuwaw jiżak, Kołosok, Didowa doczka ta babina doczka, Ekoabetka oraz Zahadky.

Wśród autorek i autorów książek znaleźli się m.in.:

  • Łesia Ukrainka – jedna z najważniejszych pisarek i poetek tworzących w języku ukraińskim, 
  • Saszko Dermanśkyj, współczesny autor książek dla dzieci, 
  • Wiaczesław Lehkobyt, ceniony artysta i ilustrator, 
  • Anatolij Hryhoruk – popularny pisarz, tłumacz i twórca wielu książek dla dzieci, 
  • Wasyl Kurowśkyj – poeta i humorysta, 
  • Kateryna Rejda, graficzka, malarka i kolażystka, 
  • Hanna Samutina – jedna z najsłynniejszych artystek ukraińskich XX wieku, 
  • Wołodymyr Hołozubow, którego ilustracje znają wszystkie ukraińskie dzieci. 

Od Wydawnictwa Insignis otrzymaliśmy 5 egzemplarzy ukraińskiej wersji książki pt. Co wolisz? Jest to zbiór dwustu pobudzających wyobraźnię pytań, szalonych wyborów i przekomicznych sytuacji, przeznaczony dla dzieci w wieku 4–12 lat. „Що вибираєш?” to fantastycznie przyjęta i uwielbiania dziś zabawa w pytania i odpowiedzi. Ta gra bawiąc, uczy, pobudza wyobraźnię, rozwija cenne umiejętności i pomaga budować pewność siebie. Pozwala lepiej się poznać w gronie nowo poznanych przyjaciół, oswoić nieśmiałość, dać się ponieść fantazji! A zabawę jeszcze bardziej umilą przepiękne ilustracje Anny Aldüz.

Książki trafią do naszych zbiorów i będą do wypożyczenia dla naszych czytelników. Bardzo dziękujemy Wydawnictwu Insignis i Fundacji Świętego Mikołaja za wsparcie i literaturę, zaś wszystkich czytelników zapraszamy do korzystania z nowości.

Anna Giniewska

Aktualności

Wizyta nauczycielek bibliotekarek ze Stargardu

W minioną sobotę Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim gościła nauczycielki bibliotekarki ze Stargardu. Grupie przewodniczyła Irena Zalewska – doradca metodyczny ds. bibliotek

Więcej informacji