BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W PROJEKCIE PODARUJ KSIĄŻKĘ UKRAIŃSKIM DZIECIOM

BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W PROJEKCIE PODARUJ KSIĄŻKĘ UKRAIŃSKIM DZIECIOM

Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wielkopolski zakwalifikowała się do drugiej edycji projektu PODARUJ KSIĄŻKĘ UKRAIŃSKIM DZIECIOM, który realizowany jest przez Fundację Metropolia Dzieci.

W ramach projektu otrzymaliśmy 18 przepięknie wydanych różnorodnych książek dla dzieci i młodzieży współczesnych autorów, napisanych w języku ukraińskim. Znalazły się wśród nich np. 3 tomy Muminków, książka o Aleksandrze Dobie, Kici Kocia  jak również tradycyjne kołysanki polskie i ukraińskie. Pozycje jak najszybciej zostaną opracowane i trafią do naszych czytelników.

Założenia projektu „Podaruj książkę ukraińskim dzieciom”:
Choć w obliczu wojny może wydawać się, że książki nie są rzeczą pierwszej potrzeby, to jednak ich terapeutyczna moc jest nam dziś bardzo potrzebna. Czytanie to poczucie bezpieczeństwa i namiastka normalności, to chwila wytchnienia i oderwania się od świata, który niesie niepokój. Dzięki książkom dzieci mogą też lepiej zrozumieć swoje emocje, znaleźć rozwiązanie w trudnych sytuacjach i wzmacniać poczucie własnej wartości i sprawstwa. 
Ukraińskie dzieci potrzebują teraz szczególnego wsparcia. W większości nie znają języka polskiego. Tęsknią za ojczyzną, rodziną, przyjaciółmi – za normalnym dzieciństwem. Dlatego chcielibyśmy dać tym dzieciom i ich rodzicom możliwość spędzenia wspólnie czasu przy książkach napisanych w ich ojczystym języku.

Biblioteki otrzymają bezpłatnie pakiet książek, które zwiększą zasób biblioteczny i będą wypożyczane przez ukraińskie dzieci i ich opiekunów. Takie rozwiązanie utrwali i zwielokrotni założony efekt w postaci dotarcia do jak największej liczby dzieci, które potrzebują bezpieczeństwa i poczucia komfortu, odebranego im w wyniku wojny. Terapeutyczna moc książek została potwierdzona naukowo, naszym zadaniem jest pozwolić tej sile działać.

Za książki serdecznie dziękujemy Fundacji Metropolia Dzieci, Wydawnictwu Nieśpieszne i Ambasadzie Kanady w Polsce.

Źródło: https://metropoliadzieci.weebly.com/

Aktualności

Wizyta nauczycielek bibliotekarek ze Stargardu

W minioną sobotę Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim gościła nauczycielki bibliotekarki ze Stargardu. Grupie przewodniczyła Irena Zalewska – doradca metodyczny ds. bibliotek

Więcej informacji