Biblioteka nocą

Biblioteka nocą

Gorzowianie, którzy w sobotę 12 czerwca wzięli udział Nocnym Szlaku Kulturalnym, jeszcze przez kilka dni czuli ból w nogach. Bowiem w tym roku na kulturalnej mapie znalazło się aż 38 przystanków. A ostatnie imprezy zakończyły się w niedzielę nad ranem.

Pogoda nie rozpieszczała nocnych wędrowców. Krążyli po mieście z parasolami, w kurtkach. Na szczęście podczas otwarcia dwóch wystaw w Bibliotece Pedagogicznej, która w tym roku była przystankiem „numer 23” nie padało i widzowie mogli nie tylko podziwiać zaprezentowane prace, ale też wyjść na biblioteczny taras.
Autorami pierwszej wystawy, zatytułowanej „Świat wyobraźni”, byli młodzi artyści w wieku od 9 do 17 lat z Młodzieżowego Domu Kultury w Gorzowie. Zaprezentowali prace zainspirowane fragmentem fresku Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej, na którym ręka Boga dotyka dłoni Adama. – Te dłonie to stały element każdej pracy – mówili Danuta i Roman Łubińscy, opiekunowie artystyczni z Pracowni Plastycznej MDK. – A zadaniem plastycznym było stworzenie z wyobraźni kompozycji o charakterze abstrakcyjnym lub fantastycznym, realistycznej lub surrealistycznej. Dzieciom bardzo spodobał temat, z pomocą cienkopisów, ołówków, markerów i bardzo modnych ostatnio Promarkerów wykonały piękne prace.

12-letnia Hania Jankowska wykorzystała „renesansowe dłonie” do stworzenia całego kosmosu z planetami. Inni autorzy namalowali tęczę, zwierzęta, kwiaty, motyle…

Ponoć genialny Michał Anioł był nerwowym i trudnym człowiekiem, ale patrząc z góry na prace dzieci pewnie by się uśmiechnął.

Autorką drugiej wystawy, fotograficznej o frapującym tytule „Nic nie jest tym, czym powinno być. Zajrzyj w siebie i sam nadaj znaczenie temu, co widzisz” była Monika Kleist. Prace, które pokazała powstały podczas jesiennych, nocnych spacerów. Pełne są cieni, obrazów z okien, rozmytych świateł na wodzie.

W sobotnią noc Bibliotekę Pedagogiczną odwiedziło ponad 100 kulturalnych wędrowców. Ale nawet jeśli ktoś przespał tę okazję, nadal ma szansę na obejrzenie obu wystaw. Bowiem pozostaną one w Bibliotece Pedagogicznej (przy Łokietka 20a) do września 2021 roku! Koordynatorkami Nocnego Szlaku Kulturalnego w BP były: Monika Markowska i Hanna Ciepiela.

Hanna Ciepiela

Fot. Monika Markowska, Roman Łubiński

Aktualności

Konferencja metodyczna dla nauczycieli bibliotekarzy

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza nauczycieli bibliotekarzy z woj. lubuskiego do udziału w bezpłatnej konferencji metodycznej „Dotknij książki – poczuj siłę

Więcej informacji