Zdrowie psychiczne uczniów i uczennic oczami nauczycieli i nauczycielek. Raport z badania

Zdrowie psychiczne uczniów i uczennic oczami nauczycieli i nauczycielek. Raport z badania

Badanie pokazuje, jak nauczycielki i nauczyciele oceniają zdrowie psychiczne uczniów i uczennic oraz siebie, jako część systemu wspierania młodych, rozpoznawania kryzysów, reagowania na nie. Wyniki badań układają się jednak w szerszą historię: opowieść o szkole, która przestała być miejscem rozwoju, wspólnego dorastania i uczenia się, a zmieniła się w szkołę dla szkoły, miejsce realizowania arbitralnej podstawy programowej. 

W szkole odbywa się dziś wyczerpujący wyścig, w którym nauczyciele są strażnikami odhaczania zadań, a uczniowie i uczennice mają obowiązek te zadania realizować. I ani jedni ani drudzy nie są z takiego stanu rzeczy zadowoleni. Wydaje się więc, że potrzebna jest nam dogłębna reforma szkoły. Nie wystarczą drobne działania naprawcze, ale powrót do tego, czym szkoła być powinna: wspólnotą osób, uczniów i uczennic, nauczycieli i nauczycielek, w której słychać również głos rodziców, miejscem, gdzie przede wszystkim jest czas na rozmowę o emocjach, o problemach, o złożoności otaczającego nas świata. Komfort psychiczny, zbudowany na zaufaniu, powinien stanowić podstawę wszystkich działań realizowanych przez szkołę. Szczególnie w czasach pandemii, która uwypukliła wszystkie słabości obecnego systemu.

Pliki do pobrania:

Więcej informacji na stronie Szkoła z Klasą

Źródło: Szkoła z Klasą

Aktualności

KOMUNIKAT

Wojewódzki Ośrodek Metodyczny oraz Biblioteka Pedagogiczna WOM-u informuje, że w dniu 2 maja 2024 r. instytucja będzie nieczynna.

Zmiana terminu otwartej lekcji geografii

Informujemy, że otwarta lekcja geografii, którą przeprowadzi Lucyna Janicka – doradczyni metodyczna do spraw edukacji geografii, odbędzie się 15 maja br. w godz. 9:35-10:20 w

Więcej informacji