Od kilku lat w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego odbywają się spotkania upamiętniającego legendarnych, gorzowskich nauczycieli. Bohaterem ostatniego był Zbigniew Cierkoński, który przyjechał do Gorzowa w czerwcu 1945 roku i był jednym z organizatorów oraz pierwszych nauczycieli Miejskiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego, późniejszego I LO.
Jedną z jego uczennic była Weronika Kurjanowicz, zasłużona, emerytowana gorzowska polonistka – Profesor Cierkoński całe życie poświęcił naszemu miastu – wspominała. – Miał wielki zapał . I choć ówczesna władza próbowała go zniszczyć, on zawsze był wierny swoim ideałom. Był jak Książe Niezłomny…
– Tata kochał swoją pracę i bardzo żałował, że odsunięto go od nauczania – opowiadała jego córka Jolanta Ostrouch. – Gdyby zapisał się do partii, mógłby wrócić do szkoły. Ale on nie umiał udawać. Był człowiekiem z zasadami, patriotą. Skoro nie mógł pracować jako nauczyciel, zmienił zawód. Został psychologiem w Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych. I zrobił doktorat z psychologii.
Zbigniew Cierkoński procował jako psycholog i biegły do późnej starości. Zmarł w 1994 roku, mając 85 lat.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa zdjęć i dokumentów.
– Jeśli tata patrzył dziś na nas z góry, to było mu bardzo przyjemnie – zapewniła wzruszona córka.
Główną organizatorką spotkania była Izabela Mądrzak z Biblioteki Pedagogicznej.
Hanna Ciepiela
Fot. Monika Panek
- Zbigniew Cierkoński – pionier gorzowskiej oświaty [prezentacja pdf]
- Życiorys Zbigniewa Cierkońskiego [pobierz]