Listopadowe spotkanie w gorzowskiej bibliotece

Listopadowe spotkanie w gorzowskiej bibliotece

– Kulturalny, pogodny, uśmiechnięty i zawsze bardzo zajęty – tak wspominano Janusza Hrybacza, gorzowskiego nauczyciela, erudytę , człowieka wielu pasji na spotkaniu, które odbyło się 4 listopada 2015 roku w Bibliotece Pedagogicznej.

Na wystawie towarzyszącej spotkaniu można było obejrzeć zdjęcia rodzinne Janusza Hrybacza, a także zobaczyć dokumenty świadczące o jego licznych pasjach: numizmatyce, filatelistyce, szybownictwie, harcerstwie. Bardzo ciekawą lekturą były też jego dzienniki z licznych wyjazdów do ukochanego, rodzinnego Wilna, a także z niezwykłej wyprawy do Afryki.
Janusz był człowiekiem wspaniałym, zachłannym na życie, nigdy nie marnował czasu i potrafił… dać się nam we znaki ­– żartowała polonistka Weronika Kurjanowicz, jego wieloletnia koleżanka z pracy w gorzowskim „ekonomiku”. – W pewne wakacje, w czasach PRL-u, wymyślił sobie podróż statkiem handlowym do Afryki. I popłynął. Zaczął się rok szkolny, jego nie było. Musieliśmy łatać godziny, brać zastępstwa.W końcu przyjechał. Cały w skowronkach. Do dziś mam afrykańską rzeźbę, którą mi wtedy podarował…   Bardzo ciepło o bohaterze spotkania wypowiadał się też jego sąsiad Jerzy Stańczyk, lekarz, działacz Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
 – Byliśmy sąsiadami przez 50 lat i nigdy się nie kłóciliśmy – zapewniał. – On mieszkał na pierwszym piętrze, ja na drugim. Razem chodziliśmy na giełdy kolekcjonerskie. Często stukał miotłą w sufit, abym już po niego schodził.   Janusz Hrybacz przepracował 35 lat w szkolnictwie jako nauczyciel, a potem wizytator. Był wieloletnim prezesem gorzowskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Od 1989 roku należał do Światowego Związku Żołnierzy AK. Pisał artykuły historyczne, wydał książkę „Karta dziejów wileńskiej i nowogródzkiej Armii Krajowej”.  – Był człowiekiem bezinteresownym, nie umiał się sprzedawać, odcinać kuponów – mówiła W. Kurjanowicz. – Z tej bezinteresowności i dobroci wzięła się też jego opieka nad bezdomnymi kotami. Janusz Hrybacz zmarł 4 września 2009 roku.   Maria Downar-Zapolska przytoczyła na koniec historię opowiedzianą jej przez Janusza Popławskiego, następcę Janusza Hrybacza na stanowisku prezesa gorzowskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.
– Kiedyś Janusz Popławski pojechał na cmentarz. Patrzy, na grobie Janusza Hrybacza siedzi kot. Razem więc z kotem „odmówili” modlitwę. Kot się nawet nie poruszył…   Spotkanie zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Poprowadziły je Barbara Tymszan i Monika Panek z BP. Prezentację multimedialną opracowały: Monika Markowska i Hanna Ciepiela. Materiały na wystawę przygotowała Mariola Tarnowska. Było to szóste spotkanie z cyklu upamiętniającego legendarnych, gorzowskich nauczycieli. Cykl zainicjowała w 2011 roku „strażniczka pamięci” Izabela Mądrzak z Biblioteki Pedagogicznej. Wystawa „Janusz Hrybacz, nauczyciel, erudyta, człowiek wielu pasji”będzie czynna do końca listopada 2015 r.  
Hanna Ciepiela
Fot. Monika Żołędziejewska

  • Janusz Hrybacz – nauczyciel, erudyta, człowiek wielu pasji [prezentacja pdf]
  • Życiorys Janusza Hrybacza [pobierz]

Aktualności

Pomagaj(ka) i weź udział w konkursie

Ósmoklasistów, uczniów szkół ponadpodstawowych oraz nauczycieli z całego województwa lubuskiego zapraszamy do włączenia się w akcję mądrego empatycznego pomagania w ramach pilotażowego programu realizowanego przez

Więcej informacji