“Smoki nad katedrą” – finał gorzowskiego konkursu plastycznego

“Smoki nad katedrą” – finał gorzowskiego konkursu plastycznego

– Na moim rysunku smoki  atakują gorzowską katedrę. Prezydent stoi przerażony, a żołnierze uciekają.  Ale to wszystko jest na niby – mówił Tomasz Pastusiak, uczeń Szkoły Podstawowej nr 10 w Gorzowie,  podczas  finału VI Miejskiego konkursu plastycznego „Gorzowskie legendy widziane oczami dziecka”. 

Finał konkursu odbył się 29 września 2021 r. w galerii „Na Mansardzie”, mieszczącej się w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego. – Na nasz konkurs , który odbywał się pod honorowym patronatem Prezydenta Gorzowa, nadesłano ponad 80 prac z gorzowskich szkół – mówiła na wernisażu Agnieszka Żelazna, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 10, pomysłodawczyni i główna organizatorka konkursu. – W tym roku po raz pierwszy królowała legenda o gorzowskich smokach. Wcześniej dzieci najchętniej malowały czarownice płonące na stosie. Bardzo cieszy nas ta zmiana.

Tomasz Pastusiak, laureat jednej z pięciu nagród, przyznał, że tak naprawdę „jego prawdziwą pasją jest żużel, ale jak trzeba, umie też coś ładnego narysować”.

Pozostałe cztery nagrody odebrali: Aleksander Kieliszek  ze Szkoły Podstawowej nr 10, Roman Szymon Kuczyński ze Szkoły Podstawowej nr 20  oraz Szymon Wojtysiak i Lena Szafrańska ze Szkoły Podstawowej nr 5.

Przyznano też dwadzieścia wyróżnień. Dorota Dąbrowska, konsultant z Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie i jurorka konkursu, zapewniała, że „wybór najlepszych prac był trudny, bo poziom był wysoki i wyrównany”.

Podczas wernisażu rymowaną opowieść o smokach przeczytał Andrzej Waleński, autor wydanej rok temu książki „Legendy gorzowskie”.   

Andrzej Waleński, z zawodu pedagog, urodził się w Kołobrzegu, do Gorzowa przyjechał na studia i jak mówi „ pozostał tu z powodu miłości”. Od dziecka miał smykałkę do rymowania. Przez wiele lat pisał do szuflady, aż w końcu zdecydował się na „ujawnienie swojej twórczości”. Jest autorem „Bajek pisanych wierszem” oraz „Kołobrzegu w baśniach i legendach”.   

W książce „Legendy gorzowskie”, pięknie zilustrowanej przez Zbigniewa Olchowika, znalazło się 18 opowieści poświęconych miejscom i ludziom zwianym z miastem. Książka A. Waleńskiego rozprowadzana jest poza rynkiem księgarskim. Część dochodu z jej sprzedaży zostanie przeznaczona na budowę hospicjum dziecięcego w Wilnie, prowadzonego przez siostrę Michaelę Rak, z którą autor jest zaprzyjaźniony.

Pokonkursową wystawę „Gorzowskie legendy widziane oczami dziecka” można oglądać w galerii „Na Mansardzie” (przy ul. Łokietka 20 a) do końca października 2021.

Hanna Ciepiela
Fot. Renata Stankiewicz

Aktualności

Same dobre wspomnienia

Znała wszystkich, wszyscy ją znali. Lubiła stawiać piątki. Była delikatna, krucha i uparta. Jak wymyśliła festiwal, to go zrobiła. I każdy z uśmiechem jej pomagał

Nagroda za czytanie

Anna Giniewska z gorzowskiej Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego, otrzymała drugą nagrodę w Konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym

Więcej informacji