Zapiski z niesamowitych podróży

Zapiski z niesamowitych podróży

Lubimy nasz region, lubimy zwiedzanie. I wspólnie z żoną wpadliśmy na pomysł, aby nasze pasje literackie oraz podróżnicze połączyć i napisać książkę o regionie – mówił Mariusz Sobkowiak na spotkaniu autorskim, promującym książkę „Niesamowite lubuskie. Notatki z podróży”, które odbyło się 21 czerwca 2024 roku w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie. 

Mariusz Sobkowiak jest społecznikiem, redaktorem naczelnym dwóch związanych z regionem czasopism: fantastyczno-miejskiego półrocznika „LandsbergON” oraz społeczno-kulturalnego „Młodego Obywatela”, jego żona Aleksandra wspiera go w literackich oraz środowiskowych projektach, jest graficzką i fotografką.

­– Jest mnóstwo przewodników turystycznych, bardzo nam zależało, aby nasza książka była inna, aby to mieszkańcy, wskazali nam niezwykłe i do tej pory nieznane miejsca – tłumaczył Mariusz Sobkowiak.

Podróżnicy z przesłanych zgłoszeń wybrali dziesięć najciekawszych propozycji i od sierpnia 2023 przez trzy miesiące nie rozstawali się z plecakami, śpiworami i notesami. Nocowali w lesie, zwiedzali tunele pod kościołem i wysłuchiwali różnych czasem trochę strasznych, czasem zabawnych opowieści.

We wrześniu trafili w okolice wsi Bełcze, gdzie w lesie zobaczyć można niezwykłe, pokrzywione, „tańczące sosny”. – Naszym przewodnikiem w lesie był wójt Bojadeł – opowiadał bohater spotkania. – Ta gmina słynie z anegdoty o rolniku, który w prasie lokalnej chciał zamieścić ogłoszenie, a ponieważ płaciło się za każde słowo, treść była krótka: „Sprzedam krowę Bojadła”. Potem w całej Polsce żartowano, że rolnik chciał sprzedać krowę, „bo jadła”. Teraz urzędnicy wykorzystują ten żart do promocji. I wszystkich częstują krówkami…

Najbardziej znany Krzywy Las znajduje się niedaleko Gryfina, ale jak się okazuje lubuski las ma 10-krotnie większą powierzchnię. A skąd te krzywizny? Niektórzy uważają, że kryje się za tym choroba drzew, a inni, że to celowo ingerencja człowieka.

Obecnie Mariusz i Aleksandra Sobkowiakowie zbierają propozycje do drugiej części książki. Pomysły można zgłaszać do końca czerwca 2024 roku:

A pierwszą część „lubuskich niesamowitości” będzie można już za kilka dni wypożyczyć w Bibliotece Pedagogicznej.

Hanna Ciepiela

Fot. Aleksandra Sobkowiak 

Aktualności

Konferencja metodyczna dla nauczycieli bibliotekarzy

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza nauczycieli bibliotekarzy z woj. lubuskiego do udziału w bezpłatnej konferencji metodycznej „Dotknij książki – poczuj siłę

Więcej informacji