VII Międzyprzedszkolny Turniej Szachowy „Mały Szachista”

VII Międzyprzedszkolny Turniej Szachowy „Mały Szachista”

SZACH MAT – słowa te wypowiedziane prze 5-6 latków robią ogromne wrażenie. Można je było usłyszeć 21 maja 2024 r. na VII Międzyprzedszkolnym Turnieju Szachowym „Mały Szachista” zorganizowanym przez dwa gorzowskie przedszkola nr 17 i 33. Jak co roku, turniej odbył się Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim.

W całości turniej koordynowały nauczycielki Olga Raupuk oraz Małgorzata Płaczkowska, które są wielkimi pasjonatkami gry w szachy.

W turnieju wzięło udział 18 dzieci z 7 gorzowskich przedszkoli (nr 10,15,17,18,21,29 i 33). Nad przebiegiem czuwało szanowne jury w składzie:

  • Danuta Turłaj – konsultant ds. wychowania przedszkolnego Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego,
  • Katarzyna Kasprzak – dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 17,
  • Agata Mikołajczyk – w zastępstwie dyrektora Przedszkola Miejskiego nr 33,
  • Jakub Czerwoński – sędzia główny.

Turniej odbywał się w systemie szwedzkim tzn. każdy grał z każdym, co wymagało od dzieci ogrom wysiłku intelektualnego i cierpliwości niemal przez 3 godziny turnieju.

Zdaniem organizatorów zwycięzcami zostały wszystkie dzieci biorące udział w turnieju, chociażby za zaangażowanie, postawę fair play oraz trud jaki wkładają w doskonalenie swoich umiejętności gry w  szachy. Ale jak to w turniejach szachowych bywa, na podium zwycięskim stają zawsze najlepsi z najlepszych. W tegorocznym turnieju I miejsce zajęła Helena Jarzyna, na II miejscu uplasował się Wojciech Znanir,III miejsce wywalczyła Julia Kaczmarek. Wszystkie dzieci reprezentowały Przedszkole Miejskie nr 33 w Gorzowie Wielkopolskim. Na zakończenie spotkania wręczono puchar, dyplomy oraz nagrody.  

Gratulujemy organizatorom wspaniałego pomysłu i cudownej atmosfery, a przede wszystkim dziękujemy za propagowanie w środowisku przedszkolnym nauki w gry w szachy. Jesteśmy pełni uznania dla nauczycieli, rodziców, dziadków, którzy już od najmłodszych lat angażują dzieci w tę niełatwą grę.

Szachy – gra królewska, która ma wspaniałe walory, ponieważ :

  • przyspiesza rozwój intelektualny – szczególnie pozytywnie wpływa na doskonalenie umiejętności matematycznych oraz logicznego myślenia,
  •  uczy radzenia sobie z problemami,
  • kształtuje osobowość.
  • pomaga w kształceniu poczucia tolerancji, pozytywnej reakcji na niepowodzenia, a także obiektywizmu.

Danuta Turłaj

Fot. Olga Raupuk, Danuta Turłaj

Aktualności

Konferencja metodyczna dla nauczycieli bibliotekarzy

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza nauczycieli bibliotekarzy z woj. lubuskiego do udziału w bezpłatnej konferencji metodycznej „Dotknij książki – poczuj siłę

Więcej informacji