SZACH MAT – słowa te wypowiedziane prze 5-6 latków robią ogromne wrażenie. Można je było usłyszeć 21 maja 2024 r. na VII Międzyprzedszkolnym Turnieju Szachowym „Mały Szachista” zorganizowanym przez dwa gorzowskie przedszkola nr 17 i 33. Jak co roku, turniej odbył się Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim.
W całości turniej koordynowały nauczycielki Olga Raupuk oraz Małgorzata Płaczkowska, które są wielkimi pasjonatkami gry w szachy.
W turnieju wzięło udział 18 dzieci z 7 gorzowskich przedszkoli (nr 10,15,17,18,21,29 i 33). Nad przebiegiem czuwało szanowne jury w składzie:
- Danuta Turłaj – konsultant ds. wychowania przedszkolnego Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego,
- Katarzyna Kasprzak – dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 17,
- Agata Mikołajczyk – w zastępstwie dyrektora Przedszkola Miejskiego nr 33,
- Jakub Czerwoński – sędzia główny.
Turniej odbywał się w systemie szwedzkim tzn. każdy grał z każdym, co wymagało od dzieci ogrom wysiłku intelektualnego i cierpliwości niemal przez 3 godziny turnieju.
Zdaniem organizatorów zwycięzcami zostały wszystkie dzieci biorące udział w turnieju, chociażby za zaangażowanie, postawę fair play oraz trud jaki wkładają w doskonalenie swoich umiejętności gry w szachy. Ale jak to w turniejach szachowych bywa, na podium zwycięskim stają zawsze najlepsi z najlepszych. W tegorocznym turnieju I miejsce zajęła Helena Jarzyna, na II miejscu uplasował się Wojciech Znanir, a III miejsce wywalczyła Julia Kaczmarek. Wszystkie dzieci reprezentowały Przedszkole Miejskie nr 33 w Gorzowie Wielkopolskim. Na zakończenie spotkania wręczono puchar, dyplomy oraz nagrody.
Gratulujemy organizatorom wspaniałego pomysłu i cudownej atmosfery, a przede wszystkim dziękujemy za propagowanie w środowisku przedszkolnym nauki w gry w szachy. Jesteśmy pełni uznania dla nauczycieli, rodziców, dziadków, którzy już od najmłodszych lat angażują dzieci w tę niełatwą grę.
Szachy – gra królewska, która ma wspaniałe walory, ponieważ :
- przyspiesza rozwój intelektualny – szczególnie pozytywnie wpływa na doskonalenie umiejętności matematycznych oraz logicznego myślenia,
- uczy radzenia sobie z problemami,
- kształtuje osobowość.
- pomaga w kształceniu poczucia tolerancji, pozytywnej reakcji na niepowodzenia, a także obiektywizmu.
Danuta Turłaj
Fot. Olga Raupuk, Danuta Turłaj