Świat i duży fiat

Świat i duży fiat

Joanna i Paweł Poterscy, gorzowscy podróżnicy, którzy dużym fiatem objechali świat, gościli 11 maja 2022 roku w gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej. Spotkanie odbyło się w ramach  XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, odbywającego się pod hasłem „Biblioteka  –  świat w jednym miejscu”.

Zawsze marzyliśmy o tym, by objechać  świat. I udało się – mówił Paweł Poterski. – Nasza podróż rozpoczęła się 11 października 2018 roku na gorzowskim „Kwadracie”, a oficjalnie zakończyła się  na gorzowskim Starym Rynku.  Odwiedziliśmy 29 krajów. Podróż miała trwać  9 miesięcy, a trwała  480 dni. 
Wyjechaliśmy we dwójkę, a  potem pojawiła się Helenka – dodała Joanna Poterska.

I to jest najmilsza pamiątka tej podróży – śmiał się Paweł Poterski

W spotkaniu oprócz 2-letniej Helenki, brał też udział ośmiomiesięczny  Lucjan, syn państwa Poterskich.  

Podróżnicy opowiadali o najpiękniejszych i „najmilszych” miejscach na świecie m.in. wschodzie słońca w Kapadocji  z latającymi balonami na niebie,  Hongkongu, pełnym wieżowców, plaż,  gór  i życzliwych ludzi, Nowym Jorku, przy którym „wszystkie miasta bledną”. Mówili też o najtrudniejszych sytuacjach m.in.  koszmarnych drogach w Indiach i obawach przed wjazdem do Pakistanu.

Wiedzieliśmy jak niebezpiecznym krajem jest Pakistan, ile złych rzeczy się tam dzieje, ile porwań – wspominał Paweł Poterski.  – I przez te lęki nie mogliśmy spać.

Tymczasem spotkaliśmy tam miłych ludzi  – zapewniała Joanna –  Przez całą drogę mieliśmy policyjną obstawę i polubiliśmy się z tymi policjantami. Oni ciągle nas pytali „czy jesteśmy małżeństwem  aranżowanym czy z miłości ?”.  

Podróżnikom przysłuchiwali się uczniowie  klasy I b/ 4 LO z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Na pytanie „W jakim kraju państwo najchętniej by zamieszkali na stałe?”, Paweł i Joanna Poterscy odpowiedzieli , że „może za kilka lat przeprowadzimy się do Portugalii”.  Zdradzili też, że ich duży fiat stoi w garażu i że, czeka „na ciąg dalszy”.

Spotkanie z podróżnikami prowadziła Anna Giniewska z Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego.

O wielkich podróżach dużym fiatem poczytać można na stronie dookolafiata.pl

Hanna Ciepiela
Fot. Monika  Żołędziejewska

Aktualności

Konferencja metodyczna dla nauczycieli bibliotekarzy

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza nauczycieli bibliotekarzy z woj. lubuskiego do udziału w bezpłatnej konferencji metodycznej „Dotknij książki – poczuj siłę

Więcej informacji