„Robak” – projekt edukacyjny w oparciu o grę planszową i platformę wiedzy

„Robak” – projekt edukacyjny w oparciu o grę planszową i platformę wiedzy

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza nauczycieli oraz bibliotekarzy szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do udziału w projekcie edukacyjnym „Robak.

Projekt oparty jest na grze planszowej oraz internetowej platformie wiedzy w 190 rocznicę wydania „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Gry nie można kupić. Otrzymają ją wyłącznie uczestnicy prowadzonego w ramach projektu szkolenia stacjonarnego.

Celem jest wykorzystanie nowych sposobów do zainteresowania młodych ludzi epopeją narodową oraz dostarczenie nauczycielom nowoczesnych, atrakcyjnych narzędzi edukacyjnych.

Na projekt „Robak” składają się:

1. Kooperacyjna gra planszowa dla 2-4 graczy, na podstawie poematu „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Gra pozwala we własny sposób rozegrać tajną misję księdza Robaka. Grający będą konstruować subtelne intrygi, by doprowadzić do zgody między kłótliwymi mieszkańcami Soplicowa i w ten sposób urzeczywistnić trzy zamiary Bernardyna: przygotowanie powstania na Litwie przed przybyciem wojsk Napoleona, pojednanie zwaśnionych rodzin Sopliców i Horeszków oraz zabezpieczenie przyszłości pana Tadeusza i doprowadzenie do jego ślubu z Zosią.

2. Połączona z grą (poprzez kody QR na rewersach kart) internetowa platforma wiedzy na temat poematu, dostępna jest bez ograniczeń pod adresem: pantadeusz.promocjaksiazki.pl Na platformie znajdują się atrakcyjnie podane i dostępne „za jednym kliknięciem” informacje na temat postaci występujących w utworze, wiadomości historycznoliterackie oraz materiały, które umożliwiają krytyczną analizę utworu. Nauczyciele mogą pobrać z platformy scenariusze interesujących lekcji.

3. Szkolenie dla nauczycieli i bibliotekarzy, przybliżające zasady udziału w projekcie poprowadzi pani Iwona Haberny w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie Wielkopolskim 12 marca 2024 r. o godz. 1300

Formularz zgłoszenia do udziału w szkoleniu dostępny jest pod linkiem https://forms.office.com/e/weZhCtbSsy?origin=lprLink lub w postaci zapisu pod adresem mailowym bp@womgorz.edu.pl. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

4. Organizacja turniejów gry „Robak” dla młodzieży. Turnieje przeznaczone są dla młodzieży z klas 7-8 szkół podstawowych i klas 1-2 szkół średnich (wiek 14-18 lat).

  • Opiekun przeszkolony w ramach szkolenia powinien przeprowadzić ćwierćfinał turnieju gry w swojej placówce (do 15 maja);
  • Półfinały turnieju gry zostaną przeprowadzone przez zgłoszonych partnerów projektu, w tym Bibliotekę Pedagogiczną w Gorzowie (do 29 maja). W ich wyniku wyłonionych zostanie 8 finalistów;
  • Ogólnopolski turniej finałowy odbędzie się 11 czerwca 2024 w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Zaproszonym finalistom i ich opiekunom organizator zapewnia pokrycie kosztów podróży i nocleg.

Projekt realizowany jest w ramach programu Promocji Czytelnictwa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przez Iwonę Haberny z Agencji Promocyjnej OKO i odbywa się we współpracy z Muzeum Pana Tadeusza, pod patronatem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Regulamin: [pobierz]

Aktualności

„Nowe sposoby na lekturę” – szkolenie stacjonarne

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza nauczycieli bibliotekarzy, nauczycieli języka polskiego wszystkich typów szkół, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz innych zainteresowanych na szkolenie

Więcej informacji