Przedszkolne teatrzyki po raz drugi

Przedszkolne teatrzyki po raz drugi

Przez dwa majowe dni na profesjonalnej, gorzowskiej scenie teatralnej występowali kilkuletni aktorzy, a wszystko za sprawą II Lubuskiego Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych, odbywającego się pod hasłemGdy mówimy MY to znaczy JA i TY”.

Organizatorami przeglądu, współfinansowanego ze środków Województwa Lubuskiego, byli: Wojewódzki Ośrodek Metodyczny, Teatr im. Juliusza Osterwy oraz Stowarzyszenie Widzów Gorzowskiego Teatru. Imprezę koordynowały: Danuta Turłaj, konsultant do spraw wychowania przedszkolnego i Jolanta Talaska, doradca metodyczny ds. wychowania przedszkolnego. Początek tego długo wyczekiwanego, ważnego wydarzenia obwieścili: Elżbieta Rostkowska, dyrektor WOM-u oraz Jan Tomaszewicz, dyrektor gorzowskiej sceny – nie tylko przemawiając do licznie zgromadzonej publiczności, lecz także używając specjalnego teatralnego gongu. Oznajmili, że występy aktorów z 26 zgłoszonych placówek zostały podzielone, jak w prawdziwej sztuce teatralnej zwykło się czynić, na akty. Zapowiedzieli, iż w pierwszym i w drugim dniu zostaną odegrane dwa akty. Zatem każdego dnia na scenie wystąpiło po 13 zespołów z 23 przedszkoli z Gorzowa, z przedszkola w Maszewie, w Golicach i w Strzelcach Krajeńskich. Całą imprezę mistrzowsko prowadziła utalentowana i przesympatyczna aktorka Joanna Ginda, która od pierwszego momentu pojawienia się na scenie skradła serca nie tylko przedszkolaków, ale i dorosłych widzów.

Od Andersena do Kwiatkowskiego

Dzieci z różnych grup wiekowych prezentowały przedstawienia przygotowane na podstawie utworów z klasyki literatury, jak i autorskich tekstów napisanych przez swoich nauczycieli. I tak na scenie mogliśmy zobaczyć np. Królową Śniegu H. Ch. Andersena i Myszkę D. Gellner, Przyjaciół Cz. Janczarskiego oraz Bajkę o niezwykłej przyjaźni napisaną przez Ewelinę Muszytowską, nauczycielkę z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 14 im. Przyjaciół Dzieci.

Z każdym kolejnym występem widzowie przekonywali się, że przedstawienia w wykonaniu najmłodszych artystów to nie tylko dobrze opanowane i wypowiadane teksty to także misternie dobrane kostiumy, dopracowana scenografia i oryginalne układy choreograficzne oraz towarzysząca im muzyka, a nierzadko piosenki z przesłaniem. W teatrze wybrzmiewały m.in. Bratnie dusze D. Kwiatkowskiego i Cleo i padało zapewnienie, że Przyjaciele po to są płynące z utworu B. Meca. Okazji do zadumy i wzruszeń, a także sposobności by wywołać uśmiech i wprawić wszystkich w świetny humor zdecydowanie nie brakowało.

Po zakończeniu każdego z aktów uczestnicy otrzymywali nagrody: pamiątkowe dyplomy, książki oraz urokliwe i niepowtarzalne statuetki o wdzięcznym imieniu Juliuszka, które wykonali podopieczni instruktorki Alicji Jarno z Młodzieżowego Domu Kultury. Nagrody wręczali goście specjalni imprezy m.in. Iwona Bydłowska, starszy wizytator Kuratorium Oświaty reprezentująca Lubuskiego Kuratora Oświaty, Radosław Wróblewski, dyrektor generalny Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego i prezes Stowarzyszenia Widzów Gorzowskiego Teatru, Monika Antczak z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Za rok o tej samej porze  

Choć II Lubuski Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych, zakończony 14 maja 2024 roku stał się już historią, nie jest to opowieść skończona. To wyjątkowe teatralne święto sprawiło, że powstało i pozostało mnóstwo pozytywnych emocji i dobrej energii, które sprawią, że z młodymi aktorami i ich nauczycielami spotkamy się znowu za rok.

Dziś jeszcze raz chcemy wyrazić wdzięczność wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie. Szczególne podziękowania kierujemy do Jana Tomaszewicza, dyrektora Teatru im. Juliusza Osterwy, wszystkich pracowników teatru, a w szczególności do Magdaleny Bożek i Joanny Gindy.

Dziękujemy marszałkowi Województwa Lubuskiego Marcinowi Jabłońskiemu oraz prezesowi Stowarzyszenia Widzów Gorzowskiego Teatru Radosławowi Wróblewskiemu za okazaną przychylność i wsparcie w organizacji przeglądu.

(mp)

Fot. Sandra Sokołowska

Aktualności

Czas życzeń

Spotkanie wigilijne w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Gorzowie. Czas miłych słów, życzeń, uśmiechów. Jednak w tym roku to również okazja do refleksji, że godzin i

ZAKOŃCZENIE KURSÓW JĘZYKA POLSKIEGO

18 grudnia zakończyła się kolejna edycja kursów języka polskiego, organizowanych przez nasz Ośrodek, a dedykowanych obywatelom Ukrainy. W trzech grupach, na różnym poziomie zaawansowania, uczyło

Więcej informacji