Pomysł na mądre pomaganie

Pomysł na mądre pomaganie

– Pomaganie wbrew pozorom może być niezbyt mądre, może obrażać, może być kłopotliwe. Na przykład, gdy na zbiórkę dla ludzi bez domu, dajemy ryż w woreczkach. A gdzie oni to ugotują? Bez kuchni, bez garnka. Pomaganie musi być mądre, trzeba wsłuchiwać się w osoby, którym chce się pomóc – mówiła Marina Hulia, która dziś 4 października 2024 roku wraz z Konradem Maickim poprowadziła spotkanie w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Gorzowie dotyczące programu „Pomagajka SAN”.

Projekt, skierowany do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych oraz klas ósmych szkół podstawowych, będzie pilotażowo realizowany w województwie lubuskim i mazowieckim. Jego celem jest włącznie uczniów cudzoziemskich w aktywne życie w Polsce i mądre pomaganie potrzebującym: seniorom, samotnym, niepełnosprawnym.

Wśród patronów programu, którymi są m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak  jest także Lubuski Kurator Oświaty Mariusz Biniewski, który wziął udział w piątkowym spotkaniu. Zwracając się do zgromadzonych Lubuski Kurator Oświaty mówił o idei wolontariatu, o potrzebie budowania relacji opartych na szacunku i uważności na drugiego człowieka.

W opowieści, a później w rozmowach o programie „Pomagajka SAN” uczestniczyli dyrektorzy i nauczyciele lubuskich szkół, wolontariusze, przedstawiciele klubów seniora. Gospodarzem spotkania była Elżbieta Rostkowska, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego.

Wszyscy bez wyjątku wskazywali na niesamowitą energię i charyzmę pomysłodawczyni programu. Słuchając Twojej historii, Marino, znalazłem inspiracje do tego, co sam mógłbym wnieść do tego projektu – stwierdził obecny na spotkaniu gorzowski społecznik, właściciel Wyższej Szkoły Nauki Jazdy Damian Badura, który został także powołany do kapituły konkursu wieńczącego „Pomagajkę”.

Bożena, przedstawicielka Klubu Seniora „Aktywna Jesień”,  powiedziała podsumowując swoje kolejne spotkanie z Mariną i Konradem:  (…) mam nadzieję, że szkoły chętnie będą brały udział w tym działaniu, bo wszystkich niezależnie od wieku trzeba uczyć, bo świat się zmienia, trzeba więc integrować i uwrażliwiać. Chcemy być częścią tej akcji. Seniorzy i młodzi mogą działać razem. Możemy być sobie potrzebni (…) tutaj na miejscu też.. 

To piękna i bardzo istotna dziś inicjatywa. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem, właściwie nasze emocje i myśli trudno w tej chwili ubrać w słowa – mówiły z kolei nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 21, deklarując udział ich placówki w akcji.

Ogromne wzruszenie udzieliło się także Joannie, której szkoła podejmowała już działania zbliżone do tych zaplanowanych w ramach programu Społecznej Akademii Nauk i inicjatywy „Dzieci z dworca Brześć”: Spotkanie w bibliotece przywołało nie tylko wspomnienia, ale także dodało motywacji by w najbliższym czasie zrealizować pomysły, których w małej wiejskiej społeczności także nie brakuje.  

Wyjątkowe spotkanie w gorzowskiej czytelni było przede wszystkim inspiracją, „zarysowaniem” pomysłów na ważne, cenne i mądre pomaganie, na łączenie środowisk i doświadczeń, na budowanie wspólnoty i rozwijanie empatii. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za poświęcony czas i obecność. W najbliższym tygodniu do szkół podstawowych i ponadpodstawowych w województwie, w tym również do uczestników spotkania, zostanie przesłany pakiet informacji dotyczący „Pomagajki SAN”. Informacje przekaże Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim, która jest partnerem i koordynatorem działania w województwie Lubuskim.    

Pomysłodawcy „Pomagajki SAN”

Marina Hulia to nauczycielka, wolontariuszka, laureatka nagrody imienia Ireny Sendlerowej „za naprawienie świata”, Dama Orderu Uśmiechu, koordynatorka międzykulturowa Społecznej Akademii Nauk. Marina urodziła się w Ukrainie, ale od trzydziestu lat mieszka w Polsce. Jest pomysłodawczynią projektu „Dzieci z dworca Brześć” i kobieta o niezwykłej energii, o czym mogli się przekonać gorzowianie osiem miesięcy temu na jej spotkaniu autorskim po wydaniu książki „Akademik” w gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego.

Konrad Maicki jest lektorem i tłumaczem przysięgłym języka niemieckiego, wykładowcą w Społecznej Akademii Nauk, współautorem książki „Akademik”, wolontariuszem , który pomaga osobom w kryzysie bezdomności i innym potrzebującym. Od wielu lat przyjaźni się z Mariną Hulią i bierze udział w najróżniejszych społecznych projektach.

tekst: Hanna Ciepiela, Magdalena Płatonow

Fot. Sandra Sokołowska, Monika Żołędziejewska, Anna Giniewska

Aktualności

Czas życzeń

Spotkanie wigilijne w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Gorzowie. Czas miłych słów, życzeń, uśmiechów. Jednak w tym roku to również okazja do refleksji, że godzin i

ZAKOŃCZENIE KURSÓW JĘZYKA POLSKIEGO

18 grudnia zakończyła się kolejna edycja kursów języka polskiego, organizowanych przez nasz Ośrodek, a dedykowanych obywatelom Ukrainy. W trzech grupach, na różnym poziomie zaawansowania, uczyło

Więcej informacji