„Mediacje są OK”

„Mediacje są OK”

Wojewódzki Ośrodek Metodyczny włączając  się w realizację Programu Lubuskiego Kuratora Oświaty „Mediacje są OK”, przygotował  bogatą ofertę szkoleniową umożliwiającą  dyrektorom oraz nauczycielom przygotowanie się do konstruktywnego rozwiazywania konfliktów w szkole, ze szczególnym uwzględnieniem mediacji szkolnej i rówieśniczej.

Uwzględniając konieczność ujmowania problematyki konfliktu w szerokiej perspektywie, zaplanowane zostały szkolenia w dwóch obszarach.

Obszar I

Profilaktyka konfliktu – zapobieganie niepotrzebnym sporom pomiędzy wszystkimi podmiotami w szkole

Proponowane szkolenia rad pedagogicznych:

  1. Muszę, mogę, powinienem. Jak przygotować rodzica do współpracy.

Celem szkolenia jest doskonalenie kompetencji komunikacyjnych nauczyciela umożliwiających dialog i współpracę z rodzicem w sytuacjach trudnych i konfliktowych.

Link do rejestracji: WOM – Szkolenia RP (womgorz.edu.pl)

  • Korespondencja nauczyciela z rodzicami uczniów.

Szkolenie przygotowuje do formułowania informacji do rodziców oraz udzielania im odpowiedzi w sposób redukujący napięcie oraz umożliwiający porozumienie.

Link do rejestracji: WOM – Szkolenia RP (womgorz.edu.pl)

  • Miękkie kompetencje, twarde rezultaty. Pytaj z ciekawością, zaproś  do współpracy, przekaż odpowiedzialność. 

Efektem szkolenia jest pogłębienia kompetencji interpersonalnych nauczycieli niezbędnych do przygotowania uczniów do współdziałania i rozwiązywania sporów utrudniających porozumienie

Link do rejestracji: WOM – Szkolenia RP (womgorz.edu.pl)

Proponowane warsztaty stacjonarne:

  1. Działania samorządu uczniowskiego – od imprez do współdecydowania.

Szkolenie wskazuje na potrzebę włączania uczniów w proces decyzyjny. Przygotowuje nauczycieli do nowoczesnego spojrzenia na rolę uczniów w tworzenie dobrego klimatu w szkole, pozbawionego niepotrzebnych konfliktów i sytuacji problemowych. 

Link do rejestracji: WOM – Dydaktyka ogólna (womgorz.edu.pl)

  • Od ja do my. Jak zintegrować zespół klasowy, by zapobiegać konfliktom, wykluczeniu i nękaniu –  praktyczne wskazówki, konkretne rozwiązania.

Celem warsztatów jest przygotowanie nauczycieli do pracy z klasą szkolną, w której konflikty rozwiązuje się poprzez negocjacje i mediacje, a sam konflikt postrzega się jako szansę na podniesienie jakości relacji pomiędzy uczniami.

Link do rejestracji: WOM – Psychoedukacja i wychowanie (womgorz.edu.pl)

Obszar II

Sztuka rozwiazywania konfliktów z wykorzystaniem mediacji i negocjacji.

Proponowane szkolenia rad pedagogicznych:

  1. Od racji do relacji – od konfliktu do satysfakcji w radzie pedagogicznej.

Celem szkolenia jest przygotowanie nauczycieli do konstruktywnego rozwiazywania sporów w radzie pedagogicznej uwzględniającego mediacje i negocjacje jako nowoczesne i skuteczne metody porozumienia.

Link do rejestracji: WOM – Szkolenia RP (womgorz.edu.pl)

  • W obliczu konfliktu – jak wspierać uczniów w rozwiazywaniu konfliktów interpersonalnych poprzez mediacje i negocjacje.

Szkolenie wzbogaca warsztat metodyczny nauczycieli o metody przygotowujące uczniów do rozwiązywania konfliktów poprzez negocjacje i mediacje. Wskazuje na konieczność postrzegania konfliktu jako szansy na rozwój i dobry klimat w grupie.

Link do rejestracji: WOM – Szkolenia RP (womgorz.edu.pl)

  • Zarządzanie konfliktem w środowisku międzykulturowym.

Celem szkolenia jest przygotowanie nauczycieli do rozwiązywania konfliktów w klasie, których źródłem są różnice kulturowe pomiędzy uczniami. Uczestnicy poznają metody  budowania dobrego klimatu w szkole poprzez akceptację różnorodności.

Link do rejestracji: WOM – Szkolenia RP (womgorz.edu.pl)

Aktualności

Nagroda za czytanie

Anna Giniewska z gorzowskiej Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego, otrzymała drugą nagrodę w Konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym

Więcej informacji