Latająca wystawa

– Na naszych pracach szare ptaszki fruwają razem z ptakami kolorowymi, egzotycznymi. I wszystkie żyją w zgodzie – zapewniała 12-letnia Julia Dudek na otwarciu wystawy „Ptaki” w galerii „Na Mansardzie” w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie.

– Ta wystawa to uczta dla oczu – tak mówili widzowie, którzy w sobotę 5 marca odwiedzili galerię. Bowiem dzięki pracom namalowanym przez dzieci niewielkie pomieszczenie wystawiennicze przemieniło się w prawdziwe ptasie królestwo, pełne kolorów, piór, dziobów, skrzydeł.

Wszystkie prace powstały podczas zajęć w Młodzieżowy Domu Kultury pod kierunkiem nauczycieli: Danuty Łubińskiej, Małgorzaty Całus-Jarno i Romana Łubińskiego. Najmłodsi autorzy mieli 5 lat, najstarsi 16.

– Początkowo temat „ptaki” wydawał się trudny – przyznała Danuta Łubińska. – Ale gdy dzieci obejrzały zdjęcie ptaków, albumy, poznały ich nazwy, zwyczaje, temat całkowicie je pochłonął.

– Prace tworzyliśmy w technice kolażu – tłumaczyła Julia Dudek. – Każdy z nas najpierw sam pracował nad swoimi ptakami,  potem je wycinaliśmy, przyklejaliśmy i wspólnie tworzyliśmy tło. Moje dwa ptaki powstawały przez osiem godzin. Trochę długo…. Ale w przyszłości bardzo bym chciała zostać ilustratorką książek, były to więc dla mnie przyjemne godziny.

Wystawa „Ptaki” oprócz walorów artystycznych niesie ze sobą ważne przesłanie. – Ptaki są symbolem pokoju i wolności, a to w dzisiejszych czasach bezcenne wartości – mówiła Danuta Łubińska.

Wernisaż zakończył się wielkimi brawami. Głośno klaskali wszyscy: autorzy, nauczyciele, rodzice, widzowie.

Wystawę można oglądać do 20 kwietnia 2022 roku. Galeria „Na Mansardzie” mieści się na ostatnim piętrze zabytkowej kamienicy przy ulicy przy ulicy Łokietka 20 a.

Hanna Ciepiela

fot. Monika Markowska, Roman Łubiński