LITERACKIE WYZWANIA LEGO

Jeśli uwielbiasz klocki LEGO i lubisz wyzwania – ta zabawa jest dla Ciebie!

To kreatywne działania, które łączą radość czytania z pasją tworzenia konstrukcji z klocków. Uczestnicy otrzymają co miesiąc, od stycznia do grudnia 2021 r., nowe wyzwanie, które polega na zbudowaniu czegoś (np. scenka, konstrukcja, przedmiot itp.), co jest związane z określonym przez nas tematem. Inspiracją do układania niech będzie usłyszana, przeczytana książka dla dzieci i młodzieży, wiersz, tytuł lub fragment opowieści.

DLA KOGO?

Zabawa skierowana jest do wszystkich chętnych dzieci i młodzieży do lat 18. Literackie wyzwania można przeprowadzić w domu, w szkole lub gdziekolwiek jesteś. Wystarczą chęci i pomysł!

CEL

Stawiamy na rozbudzanie ciekawości i kreatywności dzieci i młodzieży. Prace nie będą oceniane.

UŁOŻYŁEM I CO DALEJ?

Zbudowane prace należy sfotografować, a zdjęcie zamieścić na specjalnie przygotowanej grupie na Facebooku LITERACKIE WYZWANIA LEGO. Prace mogą zamieszczać rodzice/opiekunowie, nauczyciele lub ew. samo dziecko/młodzież.

Na koniec nie zapomnij:

1. zatytułować swojej pracy;
  2. podać swoje imię, wiek i miejscowość;
  3. opisać to, co zbudowałeś/aś oraz wskazać jaka literacka historia Cię zainspirowała (podaj autora i tytuł  książki, wiersza).

DLA NAUCZYCIELI

Zapraszamy nauczycieli bibliotekarzy (i nie tylko) do zgłaszania do zabawy swoich uczniów i koordynowania akcji w szkole/w trakcie nauki zdalnej poprzez:

• poinformowanie o akcji/wysłanie informacji uczniom przez dziennik elektroniczny,
  • pomoc w wyborze literatury odpowiedniej do wyzwania miesiąca,
  • zamieszczenie na grupie FB LITERACKIE WYZWANIA LEGO, na stronie szkoły  prac uczniów.

Organizatorem zabawy jest Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wlkp. Link do zdjęć przesłanych w danym miesiącu zostanie zamieszczony w na stronie internetowej Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie Wlkp.

Przesłanie zdjęcia jest równoznaczne ze zgodą na jego publikację.

Po zakończeniu zabawy uczestnicy otrzymają dyplomy potwierdzające udział w wyzwaniach, zaś nauczyciele dyplomy potwierdzające koordynowanie akcji w szkole.

Projekt został zainspirowany blogiem http://legoquestkids.blogspot.com/ oraz działaniem  https://biblioteka.gliwice.pl/projekty/zakonczone/literacki-lego-quest/#1

Kontakt:
Anna Giniewska
Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wlkp.
tel. 95/ 721 61 35, 509 5170206
anna.giniewska@womgorz.edu.pl,bp@womgorz.edu.pl

Linki do albumów z pracami grupy LITERACKIE WYZWANIA LEGO na facebooku:

Wyzwanie#4

Wyzwanie#3

Wyzwanie#2

Wyzwanie#1

Wyzwanie #5 ZIELONO MI
Majowe LITERACKIE WYZWANIE LEGO musiało być zielone! Przyroda budzi się do życia i wraz w nią wszystko wokoło robi się zielone tysiącami odcieni.
WYZWANIE #5 ZIELONO MI zachęca do przyjrzenia się bliżej otaczającej przyrodzie podczas spacerów, wycieczek, pikników z książką w ręku. Niech zainspirują Was wspaniałe opisy przyrody i historie zwierząt. Książek, wierszy znajdziecie bez liku.
Polecamy m. in.:
Elementarz przyrodniczy- Beaty Ostrowieckiej
Ostatnie drzewo w mieście – Petera Carnavasa
Mrówka Zofia opowiada – Stefana Casty
Drzewo – Katarzyny Bajerowicz
Ryjówka Przeznaczenia – Tomasza Samojlika
Strażniczkę Słońca – Mai Lunde
Anię z Zielonego Wzgórza – L. M. Montgomery
Wielka księga prawdziwych tropicieli – Adama Wajraka
Z niecierpliwością czekamy na wasze prace wykonane z klocków LEGO.

Wyzwanie #4 KOSMICZNA WYPRAWA

Przed nami już kolejne Literackie Wyzwania Lego, tym razem zachęceni wiosennymi promykami słońca wybieramy się na iście KOSMICZNĄ WYPRAWĘ.
Z książką pod pachą i towarzyszem przygód Astrokotem lub psem Łajką żadna przygoda nam niestraszna.
Zachęcamy do poznania przygód „Kosmicznych dziewczyn. 50 historii niezwykłych kobiet, które przyczyniły się do podboju kosmosu”. Ciekawskich zapraszamy do poznania historii Apollo 11, którą znajdziecie w książce pt. „Ziemia do księżyca” lub „Apollo 11. O pierwszej podróży na Księżyc” Ewy Nowak.
Nie możemy się doczekać Waszych kosmicznych budowli z LEGO.

Na zdjęcia czekamy od 6-30 kwietnia br.

Wyzwanie #3 MAŁE I DUŻE

Ruszamy z kolejnym już 3 wyzwaniem LEGO, którego tematem wiodącym jest MAŁE I DUŻE.
Niech porwie Was wyobraźnia inspirowana najróżniejszymi książkami. Proponujemy przeczytać wiesz o Panu Maluśkiewiczu, historię o Guliwerze, Calineczce, czy Świecie Ogromnych – Andrzeja Maleszki. Niech zachęcą was krasnoludki i przeróżne olbrzymie stwory, by później zbudować MAŁE I DUŻE z klocków LEGO!
Na zdjęcia czekamy od 1-31 marca br.

Link do grupy LITERACKIE WYZWANIA LEGO na facebooku: https://www.facebook.com/media/set?vanity=bibliotekapedagogicznagorzow&set=a.4379022532112204

Wyzwanie #2 FANTASTYCZNE ZWIERZĘ

Naszym kolejnym lutowym wyzwaniem będzie FANTASTYCZNE ZWIERZĘ. Możecie się inspirować fantastycznymi książkami np. o Harrym Potterze, Fantastycznych zwierzętach, opowieściami z Narnii, a może sięgniecie po baśnie lub historie o smokach? Do czytania polecamy książkę pt. Dziewczynka, która wypiła księżyc autorstwa Barnhill Kelly. Czekamy na Wasze nieziemskie LEGO zwierzęta!

Link do grupy LITERACKIE WYZWANIA LEGO na facebooku: https://www.facebook.com/groups/1788998927928301/

Wyzwanie #1 ZIMOWA KRAINA

Ruszamy z pierwszym wyzwaniem. Kiedy na zewnątrz mamy temperaturę powyżej -10, najlepszym pomysłem będzie zanurzenie się w lekturę i budowanie ZIMOWEJ KRAINY. Do czytania proponujemy książkę dla młodzieży z serii Lustrzanna „Zimowe zaręczyny” autorstwa  Dabos Christelle. Jak będzie wyglądać wasza kraina? Nie możemy się doczekać Waszych literackich inspiracji oraz efektu twórczej pracy z klockami LEGO.

Znajdziesz mnie w bibliotece

Jeśli zastanawiasz co lub kogo można znaleźć w bibliotece to tegoroczny program Tygodnia Bibliotek z pewnością pomoże Ci odpowiedzieć na to pytanie. Nasze pomysły skupiają