Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Niewidzialni pośrednicy językowych światów. In memoriam Karin Wolff” 30–31 maja 2025 r. pod honorowym patronatem prof. dr hab. Elżbiety Skorupskiej-Raczyńskiej, Rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża.
Organizatorem konferencji jest Akademickie Centrum Badań Euroregionalnych – Pracownia Badań nad Polsko-Niemieckimi Kontaktami Językowymi, działające przy Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, we współpracy z Viadrina Center of Polish and Ukrainian Studies (VCPU), Fundacją im. Karla Dedeciusa, Centrum Językowym Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie n. Odrą, Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym w Gorzowie Wielkopolskim oraz Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego w St. Marienthal/Ostritz.
Podczas konferencji zostanie poddana dyskusji rola mediacji językowej w komunikacji interpersonalnej w środowisku międzykulturowym, w tym także w komunikacji specjalistycznej, ale również w wielu obszarach życia społecznego, jak np. edukacji czy dziedzictwie kulturowym. Organizatorzy konferencji zapraszają do udziału z referatami zarówno językoznawców, literaturoznawców, jak i kulturoznawców.
Wydarzenie to jest dedykowane w szczególności badaczom zajmującym się przekładem tekstu, glottodydaktyką czy też szeroko rozumianymi kontaktami języka niemieckiego i/lub polskiego z innymi językami. Mile widziane są ponadto inne propozycje wystąpień związanych z tematem i celami konferencji. Konferencja odbędzie się na pograniczu polsko-niemieckim. Miejsce to ma wymiar symboliczny, ponieważ w centrum uwagi znajduje się urodzona we Frankfurcie n. Odrą Karin Wolff, tłumaczka polskiej literatury, która pozostawiła ślady swojej działalności nie tylko w tym mieście, lecz także m.in. w pobliskim Gorzowie Wielkopolskim. Jako jedna z najbardziej subtelnych mediatorek pomiędzy Niemcami i Polakami dążyła do zbliżenia obu narodów. Z determinacją, wielką pracowitością i zaangażowaniem za pomocą języka poruszała ich umysły i dotykała ich serc. Zgodnie z ostatnią wolą Karin Wolff jej spuścizna została podzielona między oba miasta. Dlatego w sposób szczególny czujemy się zobowiązani uczcić jej pamięć, a także pielęgnować, kontynuować i rozwijać zainicjowane przez nią projekty.
Językami konferencji są polski, niemiecki i angielski.
Opłata konferencyjna wynosi 270 PLN (lub 70 €) i obejmuje materiały konferencyjne, przerwy kawowe, wspólny obiad i kolację.
Prosimy o zgłaszanie propozycji wystąpień do 30 kwietnia 2025 r. za pomocą poniższego linku: https://forms.office.com/e/CjMEfnbfjY
Konferencja odbędzie się w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Planuje się publikację wygłoszonych referatów (po uzyskaniu pozytywnych recenzji) w formie monografii.
Niniejszy komunikat zawiera ogłoszenie o konferencji i prośbę o nadsyłanie propozycji wystąpień. Szczegółowe informacje zostaną przekazane w późniejszym terminie.
W razie pytań jesteśmy do dyspozycji: rnadobnik@ajp.edu.pl
W imieniu Komitetu Naukowego prof. dr Dagmara Jajeśniak-Quast, prof. AJP dr hab. Renata Nadobnik