Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Niewidzialni pośrednicy językowych światów. In memoriam Karin Wolff” 30–31 maja 2025 r.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Niewidzialni pośrednicy językowych światów. In memoriam Karin Wolff” 30–31 maja 2025 r.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Niewidzialni pośrednicy językowych światów. In memoriam Karin Wolff” 30–31 maja 2025 r. pod honorowym patronatem prof. dr hab. Elżbiety Skorupskiej-Raczyńskiej, Rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża.

Organizatorem konferencji jest Akademickie Centrum Badań Euroregionalnych – Pracownia Badań nad Polsko-Niemieckimi Kontaktami Językowymi, działające przy Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, we współpracy z Viadrina Center of Polish and Ukrainian Studies (VCPU), Fundacją im. Karla Dedeciusa, Centrum Językowym Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie n. Odrą, Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym w Gorzowie Wielkopolskim oraz Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego w St. Marienthal/Ostritz.

Podczas konferencji zostanie poddana dyskusji rola mediacji językowej w komunikacji interpersonalnej w środowisku międzykulturowym, w tym także w komunikacji specjalistycznej, ale również w wielu obszarach życia społecznego, jak np. edukacji czy dziedzictwie kulturowym. Organizatorzy konferencji zapraszają do udziału z referatami zarówno językoznawców, literaturoznawców, jak i kulturoznawców.

Wydarzenie to jest dedykowane w szczególności badaczom zajmującym się przekładem tekstu, glottodydaktyką czy też szeroko rozumianymi kontaktami języka niemieckiego i/lub polskiego z innymi językami. Mile widziane są ponadto inne propozycje wystąpień związanych z tematem i celami konferencji. Konferencja odbędzie się na pograniczu polsko-niemieckim. Miejsce to ma wymiar symboliczny, ponieważ w centrum uwagi znajduje się urodzona we Frankfurcie n. Odrą Karin Wolff, tłumaczka polskiej literatury, która pozostawiła ślady swojej działalności nie tylko w tym mieście, lecz także m.in. w pobliskim Gorzowie Wielkopolskim. Jako jedna z najbardziej subtelnych mediatorek pomiędzy Niemcami i Polakami dążyła do zbliżenia obu narodów. Z determinacją, wielką pracowitością i zaangażowaniem za pomocą języka poruszała ich umysły i dotykała ich serc. Zgodnie z ostatnią wolą Karin Wolff jej spuścizna została podzielona między oba miasta. Dlatego w sposób szczególny czujemy się zobowiązani uczcić jej pamięć, a także pielęgnować, kontynuować i rozwijać zainicjowane przez nią projekty.

Językami konferencji są polski, niemiecki i angielski.

Opłata konferencyjna wynosi 270 PLN (lub 70 €) i obejmuje materiały konferencyjne, przerwy kawowe, wspólny obiad i kolację.

Prosimy o zgłaszanie propozycji wystąpień do 30 kwietnia 2025 r. za pomocą poniższego linku: https://forms.office.com/e/CjMEfnbfjY

Konferencja odbędzie się w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Planuje się publikację wygłoszonych referatów (po uzyskaniu pozytywnych recenzji) w formie monografii.

Niniejszy komunikat zawiera ogłoszenie o konferencji i prośbę o nadsyłanie propozycji wystąpień. Szczegółowe informacje zostaną przekazane w późniejszym terminie.

W razie pytań jesteśmy do dyspozycji: rnadobnik@ajp.edu.pl

W imieniu Komitetu Naukowego prof. dr Dagmara Jajeśniak-Quast, prof. AJP dr hab. Renata Nadobnik

 

CfP_Deutsch

 

CfP_Englisch

 

Aktualności

Zakończenie kursów języka polskiego

W środę 16 kwietnia 2025 roku zakończyła się kolejna edycja kursów języka polskiego dedykowanych osobom dorosłym, które przybyły z Ukrainy i zamieszkują w Gorzowie lub

Więcej informacji