Rok nauki w amerykańskiej szkole średniej

Informujemy o możliwości przystąpienia do programu FLEX Future Leaders Exchange, który powstał w 1992 roku jako program wymiany kulturowej między USA, a krajami byłego bloku wschodniego. Każdy finalista Programu FLEX zamieszka z rodziną goszczącą dobrowolnie ucznia przez cały rok szkolny, aby lepiej poznać amerykańskie wartości, będzie uczęszczać do szkoły średniej w USA i przybliży Amerykanom wiedzę o swoim ojczystym kraju. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny – jest on finansowany przez Departament Stanu USA!

Ambasada Stanów Zjednoczonych oraz American Councils for International Education zapraszają uczniów szkół średnich do udziału w Programie FLEX, wymianie kulturowej w pełni finansowanej przez Departament Stanu USA. Aktualna rekrutacja umożliwia polskim uczniom naukę w amerykańskiej szkole średniej w roku szkolnym 2025/26. Aplikować mogą uczniowie pierwszych, drugich i trzecich klas liceum/technikum.

Uczniowie, którzy wzięli udział w Programie podkreślają, że dzięki rocznemu pobytowi w USA stali się bardziej samodzielni, odpowiedzialni, zaradni oraz poznali swoje mocne i słabe strony. Dzięki obcowaniu z kulturą i językiem Stanów Zjednoczonych, doceniają różnorodność oraz wielokulturowość. Po powrocie uczniowie angażują się w działalność w swoich społecznościach lokalnych.

W Programie FLEX może wziąć udział uczeń pierwszej, drugiej lub trzeciej klasy liceum/technikum, który:

• ma polskie obywatelstwo,
  • urodził się między 15.07.2007 a 15.07.2010 (osoby niepełnosprawne: 15.02.2007-15.07.2010)
  • zna język angielski w stopniu komunikatywnym,
  • spełnia wymogi dot. uzyskania wizy USA oraz nie spędził więcej niż 90 dni w ciągu ostatnich 5 lat w USA.

Program FLEX pokrywa następujące koszty:

• podróż z miejsca zamieszkania do USA (do rodziny goszczącej) oraz powrót z USA,
  • miesięczne stypendium na własne wydatki,
  • zakwaterowanie u rodziny goszczącej w USA na okres 1 roku,
  • program szkolny w amerykańskiej szkole średniej,
  • szkolenie przedwyjazdowe w Polsce,
  • ubezpieczenie medyczne (z wyłączeniem stwierdzonych chorób przewlekłych oraz opieki stomatologicznej).

Osoby zainteresowane powinny zarejestrować się oraz wypełnić formularz online do 19 września 2024 r.: http://ais.americancouncils.org/flex. Uczniowie mają 10 dni na wypełnienie formularza od momentu rejestracji.

źródło: poland.americancouncils.org

Program Erasmus +

Zgodnie z Zaproszeniem do składania wniosków w programie Erasmus+ 2024 informujemy, że w tym roku pozostały jeszcze następujące terminy: 1 października 2024 r., godz. 12:00 Zachęcamy do

INFORMACJA