szukanie zaawansowane
  strona główna
strona główna
mapa serwisu
mapa serwisu
napisz do nas
napisz do nas
 
www.lubuskie.pl
Strona
główna
O nas Doradztwo
metodyczne
Oferta szkoleń Studia podyplomowe Wspomaganie szkół Sieci współpracy Realizacja
szkoleń
Informacja pedagogiczna Biblioteka
Pedagogiczna
BIP Kontakt
(i)

Jeżeli chcesz
otrzymywać informacje
o nowych szkoleniach
w ofercie naszego Ośrodka
podaj swój adres e-mail.

Kalendarium wydarzeń

« luty 2021 »
NdzPnWtŚrCzwPtSo
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28
Sylwetki zasłużonych pedagogów

W 2011 roku w Bibliotece Pedagogicznej zainaugurowano cykl imprez upamiętniających nieżyjących już, legendarnych lubuskich nauczycieli. Bohaterką pierwszego spotkania była Teresa Kostrzewska-Przanowska, nauczycielka, poetka, działaczka społeczna. Uroczystość odbyła się 5 maja 2011 roku. Bohaterem drugiego spotkania, zorganizowanego 18 października 2011, był Witold Karpyza, nauczyciel, harcerz, regionalista. Trzecie spotkanie, dedykowane Antoniemu Kanteckiemu, nauczycielowi i historykowi oświaty, odbyło się 12 listopada 2012 roku. Kolejne, zorganizowane 25 września 2013 roku było poświęcone Władysławowi Klimkowi, pedagogowi, naukowcowi, społecznikowi. 25 marca 2015 wspominano Jadwigę Zasadę, legendarną pionierkę gorzowskiego harcerstwa, a 4 listopada 2015 – Janusza Hrybacza, nauczyciela, erudytę, człowieka wielu pasji. Kolejne spotkanie odbyło się 26 października 2016 roku i było poświęcone Zbigniewowi Cierkońskiemu, nauczycielowi i pioniera gorzowskiego szkolnictwa. 26 kwietnia 2017 roku wspominano Piotra Frankowa, nauczyciela, historyka, miłośnika Gorzowa i Kresów. 25 października 2017 zorganizowano spotkanie poświęcone Stefanii Jodko oraz Genowefie i Marianowi Rzeźniczkom, pionierom gorzowskiego szkolnictwa i założycielom rodów nauczycielskich. O Marii Rohozińskiej, lubuskiej nauczycielce i pionierce rozmawiano 5 grudnia 2018. W 2019 roku, 3 października, wspominano Annę Makowską-Cieleń, gorzowską nauczycielkę, regionalistkę i animatorkę życia kulturalnego.

Spotkaniom towarzyszyły wystawy i prezentacje multimedialne. W planach kolejne uroczystości.

Hanna ciepiela

Mieczysław Miszkin, nauczyciel i dziennikarz

Mieczysław Miszkin, nauczyciel i dziennikarz, jest bohaterem prezentacji multimedialnej, którą można obejrzeć na stronie internetowej Biblioteki Pedagogicznej. W listopadzie 2020 miało się odbyć spotkanie poświęcone jego pamięci, ale ze względu na pandemię zostało przełożone na przyszły rok.

Mieczysław Miszkin (prezentacja pdf)

Wspominano panią Hankę

- Znali ją wszyscy gorzowianie. Wszyscy jej się kłaniali i ją lubili. Przyjaciele, znajomi, artyści. Dawni uczniowie, nawet ci, którym stawiała dwóje. Bo jako nauczycielka potrafiła „kosić”, ale była przy tym sprawiedliwa – takie wspomnienia można było usłyszeć  23 października 2019 w Bibliotece Pedagogicznej WOM na spotkaniu poświęconym Annie Makowskiej-Cieleń, gorzowskiej nauczycielce, regionalistce i animatorce życia kulturalnego.  

 

Anna Makowska-Cieleń (prezentacja pdf)

 

Wspominali nauczycielkę

Pani Maria to była kobieta jakby z innej planety. Uczniowie ją uwielbiali. I byli dla siebie tak grzeczni, tak sobie pomagali, że dziś trudno w takich uczniów uwierzyć - takie wspomnienia można było usłyszeć 5 grudnia  2018 w Bibliotece Pedagogicznej na spotkaniu poświęconym Marii Rohozińskiej, lubuskiej nauczycielce i pionierce.

 

Maria Rohozińska - nauczycielka bez przerwy (prezentacja pdf)

 

Nauczyciele, o których nie da się zapomnieć

Tamta, dawna szkoła, nie kończyła się po dzwonku. Były dożynki, wycieczki,  potańcówki. Mieszkańcy mali i duzi  bawili się w teatr, a nauczyciel matematyki grał na grzebieniu – takie wspomnienia można było usłyszeć  25 października 2017 w Bibliotece Pedagogicznej na spotkaniu poświęconym pionierom gorzowskiego szkolnictwa i założycielom rodów nauczycielskich: Stefanii Jodko oraz Genowefie i Marianowi Rzeźniczkom.

Stefania Jodko - pionerka Gorzowa i nauczycielka z wielkim sercem (prezentacja pdf)

Genowefa i Marian Rzeźniczkowie - nauczyciele z misją i pionierzy gorzowskiego szkolnictwa (prezentacja pdf)

Wspominano Piotra Frankowa

- Panie Piotrze, wiosna przyszła, czas Kresovianę organizować! A pan jeszcze po urzędach nie biega, pieniędzy nie załatwia? – głośno pytał Dariusz Sapkowski, artysta plastyk , nawiązując do cytatu z „Pana Włodyjowskiego”, na spotkaniu poświęconym pamięci dr Piotra Frankowa, nauczyciela, historyka, społecznika i miłośnika Kresów.

dr Piotr Franków – nauczyciel, historyk, miłośnik Gorzowa i Kresów (prezentacja pdf)

 

Pamiętamy o Cierkońskim

- Emanował inteligencją i erudycją. Zwykłe lekcje zamieniał w płomienne wykłady – tak wspominano Zbigniewa Cierkońskiego, nauczyciela i pioniera gorzowskiego szkolnictwa na spotkaniu, które odbyło się 26 października 2016 r. w Bibliotece Pedagogicznej.

Zbigniew Cierkoński - pionier gorzowskiej oświaty
(prezentacja pdf)

 

 

Listopadowe spotkanie w gorzowskiej bibliotece

- Kulturalny, pogodny, uśmiechnięty i zawsze bardzo zajęty – tak wspominano Janusza Hrybacza, gorzowskiego nauczyciela, erudytę , człowieka wielu pasji na spotkaniu, które odbyło się 4 listopada 2015 roku w Bibliotece Pedagogicznej.


Janusz Hrybacz - nauczyciel, erudyta, człowiek wielu pasji (prezentacja pdf)

Druhna Jadwiga Zasada - pionier gorzowskiego harcerstwa
- To dla niej na obozy harcerskie przywożono pianino, bo lubiła słuchać muzyki na żywo i dla niej codziennie zrywano polne kwiaty – tak wspominano Jadwigę Zasadę, legendarną pionierkę gorzowskiego harcerstwa, na spotkaniu w Bibliotece Pedagogicznej.
 

 

Władysław Klimek gorzowski społecznik i człowiek wielkich pasji
Czarno-białe zdjęcia z różnych szkół, teksty pisane w języku esperanto, rysunkowe dokumentacje prac badawczych, znalazły się na wystawie towarzyszącej spotkaniu poświęconemu Władysławowi Klimkowi, gorzowskiemu nauczycielowi, społecznikowi, działaczowi katolickiemu i człowiekowi wielu pasji.

Władysław Klimek człowiek wielkich pasji (prezentacja pdf)

Spotkanie z okazji 100 rocznicy urodzin Witolda Karpyzy

Niewielu nauczycieli jest tak lubianych przez swoich wychowanków jak Witold Karpyza. – On nie uczył nas tylko matematyki, on uczył nas życia - mówili podczas uroczystości w Bibliotece Pedagogicznej, zorganizowanej 28 sierpnia 2013 roku w setną rocznicę urodzin legendarnego pedagoga, harcerza, historyka i podróżnika.

 

Antoni Kantecki - nauczyciel z pasją

Zdjęcia, rękopisy i … piękne obrusy, znalazły się na wystawie towarzyszącej spotkaniu poświęconemu Antoniemu Kanteckiemu, gorzowskiemu nauczycielowi i historykowi oświaty. Uroczystość odbyła się 7 listopada 2012 r. w Bibliotece Pedagogicznej WOM.  

Antoni Kantecki - nauczyciel z pasją (prezentacja pdf)

Witold Karpyza i jego pomysły na życie niebanalne

19 października 2011 r. w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej odbyło się spotkanie poświęcone legendarnemu, lubuskiemu pedagogowi Witoldowi Karpyzie. 

Legendarny gorzowski profesor (prezentacja pdf)

Odejść w milczeniu. Wspomnienia i wiersze Teresy Kostrzewskiej-Przanowskiej

W Czytelni Biblioteki Pedagogicznej 5 maja 2011 r. odbyła się promocja książki "Odejść w milczeniu. Wspomnienia i wiersze Teresy Kostrzewskiej-Przanowskiej”. Uroczystość była okazją do rozmów o nauczycielce, poetce, działaczce.

 
Pracownia Zarządzania Oświatą
 
Pracownia Psychoedukacji i Wychowania
 
Pracownia Doskonalenia Metodycznego
 
Pracownia Technologii Informacyjnych
 
Biblioteka Pedagogiczna
 

Platforma e-learningowa

© 2008 Wojewódzki Ośrodek Metodyczny statystyka Copyryght © 2008
projekt i wykonanie: WebDawid