« marzec 2019 »
Dziecko ma prawa
2012/05/31

W ramach obchodów Roku Janusza Korczaka 30 maja br. w Auli Filharmonii Gorzowskiej odbyła się konferencja „Dziecko ma prawa”, zorganizowana przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Gorzowie Wlkp. oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Program konferencji składał się z dwóch części: artystycznej i naukowej.
W programie artystycznym można było zobaczyć dzieci z Publicznego Przedszkola „Bajkolandia” w Kłodawie, zapoznać się z postacią Janusza Korczaka w prezentacji uczniów Gimnazjum nr 9 w Gorzowie Wlkp. oraz obejrzeć Inscenizację Sądu Koleżeńskiego Janusza Korczak pt. „Prawa dziecka przed sądem” w wykonaniu uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wlkp.
Sesję naukową pt. „Dziecko ma prawa” prowadził dr Przemysław Słowiński, Prorektor ds. Studenckich PWSZ w Gorzowie Wlkp. Referaty wygłosili:
  • Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka nt. „Prawa dziecka – prawa człowieka"
  • dr Dorota Skrocka, dyrektor Instytutu Humanistycznego PWSZ w Gorzowie Wlkp. nt. „Dzieciństwo – okres magiczny?”
  • Dobiesław Barczyński z Zielonogórskiego Stowarzyszenia „Civilitas” nt. „Promocja praw dziecka w świetle doświadczeń organizacji pozarządowej”
  • Henryka Krzywono-Strycharska, doradca społeczny Rzecznika Praw Dziecka nt. „Mądre korzystanie ze swoich praw”.