Oferta szkoleń Studia podyplomowe Wspomaganie szkół Sieci współpracy Realizacja

« czerwiec 2020 »
Wytyczne dla funkcjonowania bibliotek szkolnych w okresie trwającej epidemii
2020/05/06

W dniu 6 maja br., dr Agata Arkabus, przewodnicząca Sekcji Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich otrzymała odpowiedź z MEN dotyczące wytycznych dla funkcjonowania bibliotek szkolnych w okresie trwającej epidemii.

Czytamy w nim, że pracownicy bibliotek szkolnych powinni stosować się do zasad profilaktycznych przedstawianych i aktualizowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia.

Wytyczne dla poszczególnych branż, w tym dla funkcjonowania bibliotek w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce, przygotowało Ministerstwo Rozwoju w konsultacji z GIS.

Wytyczne dla funkcjonowania bibliotek w nowym reżimie sanitarnym wydała także Biblioteka Narodowa.

Te zasady odnoszą się głównie do bibliotek publicznych, ale powinny być także stosowane odpowiednio w odniesieniu do bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

Zatem każda szkoła może i powinna określić „konkretne wytyczne dla uczniów i rodziców, które wpłyną na usprawnienie i bezpieczeństwo pracy nauczyciela bibliotekarza”.

Istotne jest to, aby przy ustaleniu tych zasad przestrzegać przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 792).

W przypadku wątpliwości dotyczących zasad postępowania epidemiologicznego i medycznego w miejscu pracy, jakim jest szkoła, doradzamy kontakt z Głównym Inspektorem Sanitarnym https://gis.gov.pl/ lub właściwą terytorialnie stacją sanitarno – epidemiologiczną.

Źródło: SBP