« wrzesień 2019 »
Detektory dla szkół - bezpłatne wypożyczenie dydaktycznych liczników Geigera-Müllera i liczników promieniowania kosmicznego.
2019/08/28

Dział Edukacji i Szkoleń Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Otwocku zaprasza szkoły ponadpodstawowe z całej Polski do przygotowywania projektów edukacyjnych z zakresu fizyki promieniowania jonizującego.

W ramach projektu NCBJ oferuje uczniom oraz nauczycielom szkół ponadpodstawowych bezpłatne wypożyczenie dydaktycznych liczników Geigera-Müllera i liczników promieniowania kosmicznego. Warunkiem jest przygotowanie projektu opisującego wykorzystanie ww. liczników do pomiarów zjawiska promieniotwórczości. W projekcie powinny zostać zawarte takie informacje jak cel, rodzaj wykonywanych pomiarów, proponowany czas trwania (nie dłużej niż 3 tygodnie) i ilość objętych nim uczniów.

Wypożyczenie detektorów nie tylko pozwala uczniom zmierzyć niewidzialne promieniowanie, ale również zapoznać się z metodyką wykonywania pomiarów i problemem właściwego przedstawienia wyników w sprawozdaniu. Warto również nadmienić, że w trakcie trwania projektu nauczyciel może wykorzystać detektory do prezentacji zjawiska promieniotwórczości na zajęciach lekcyjnych.

Wypełnione formularze oraz ewentualne pytania można przesyłać przez cały rok na adres sekretariatu Działu Edukacji i Szkoleń deis@ncbj,gov.pl.

Informacja o programie [pobierz]

Więcej informacji na stronie internetowej: www.ncbj.gov.pl/deis/detektory-dla-szkol

Źródło: NCBJ