« luty 2019 »
IV Przerwa na czytanie - ogólnopolska akcja bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie
2019/01/21

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. zaprasza uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie  pt. Przerwa na czytanie. Wydarzenie odbywa się w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek ph. #biblioteka.

We wszystkich 3 edycjach akcji brało udział 33800 osób z 213 placówek oświatowych.

Nasz ostatni rekord ustanowiony w 2018 r. zgromadził w województwie lubuskim 21904 osób czytających na przerwie. Po udanych edycjach wojewódzkich zapraszamy do udziału w edycji ogólnopolskiej.

Akcja Przerwa na czytanie skierowana jest do szkół i placówek oświatowych każdego typu (np. szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe, ośrodki szkolno-wychowawcze i inne). Udział w biciu rekordu bierze cała społeczność szkoły/placówki wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji oraz zaproszeni rodzice i inne osoby.

Zachęcamy szkoły, które współpracują ze szkołami zagranicznymi m.in. przy różnego rodzaju projektach międzynarodowych np. eTwinning, Erasmus+, do poinformowania partnerską szkołę o akcji i zaproszeniu do wspólnego bicia rekordu.

Celem akcji jest:

- promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;

- integracja środowiska lokalnego;

- pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;

- wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi;

- zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Zgłoszona szkoła/placówka wypełniając formularz jest zobowiązana do przeprowadzenia na terenie całej szkoły akcji czytelniczej bicia rekordu w czytaniu na przerwie, na dwóch lub więcej wybranych przerwach międzylekcyjnych w jednym wybranym przez siebie dniu między 8-15 maja 2019 r.

Grupy szkolne przebywające w tym czasie poza placówką np. na wycieczkach szkolnych również mogą wziąć udział w biciu rekordu w czytaniu.

FORMULARZ ZGŁOSZENIA

Szkoła zgłaszając się do akcji jest zobowiązana do przygotowania i zamieszczenia na stronie internetowej szkoły/placówki i na portalu społecznościowym Facebook relacji z IV edycji "Przerwy na czytanie", w terminie do 22 maja 2019 r. za pośrednictwem formularza linku do relacji.

FORMULARZ RELACJI (aktywny od 8 maja 2019)

Organizator po zebraniu wszystkich sprawozdań podsumowuje całą akcję. Wyniki zostaną opublikowane na stronie internetowej Biblioteki Pedagogicznej oraz profilu Biblioteki na Facebooku 5 czerwca 2019 r.

Koordynator akcji:

Anna Giniewska